Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2017/2018

Vid Umeå universitet är det möjligt för dig som elitidrottare att förbereda dig för livet efter idrottskarriären samtidigt som du är aktiv. Oavsett studieval och idrottsgren finns möjligheten att du kan få dina studier anpassade efter de förutsättningar du har som elitidrottare.

Följande studenter är verksamma som elitidrottsstudenter under hela eller delar av läsåret 2017/2018.

Namn Idrott Studerar
Gustav Nordström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Erik Silfver Ländgskidor Högskoleingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Jens Hulgaard Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Erik Blomgren Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Jens Andersson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Simon Waller Skidorientering Läkarprogrammet
Linda Danvind-Malm Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Mathias Johansson Friidrott, längdhopp Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik
Markus Johansson Friidrott, löpning Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Tobias Nilsson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Elin Landström Fotboll Juristprogrammet
Eva Lagrange skridsko/inlines Läkarprogrammet
Sandra Jonasdotter Hästhoppning Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Sofie Näslund Friidrott Läkarprogrammet
Jenny Hjohlman Fotboll Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Erik Magnusson Orientering Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Markus Lundholm Skidorientering Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Sara Wilhelmsson Innebandy Introduktionskurs i psykologi
Caroline Deutgen Innebandy Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Yar Shakely Beachvolleyboll Introduktionskurs i psykologi
Ellen Sandberg Beachvolleyboll Tränarprogrammet
Frida Sandberg Orientering Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Daniel Holmgren Längdskidor Civilingenjörsprogrammet öppen ingång
Karl-Johan Dyvik Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Johan Häggström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i enerigiteknik
Lisa Dahl Längdskidor Juristprogrammet
Mattias Lindberg Friidrott Gastronomiprogrammet
Clara Auland Längdskidor Kandidatprogrammet i miljö- och hälsoskydd
Nathalie Jakobsson Innebandy Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Cindy Rudin Fäktning Grundlärarprogrammet, förskoleklass och åk 1-3
Alexander Holm Friidrott Tränarprogrammet
Patrik Wikström Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Johan Forsberg Längdskidor Civilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Lovisa Modig Längdskidor Tränarprogrammet
Per Sandberg Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Gunnar Holmgren Orientering Läkarprogrammet
Jakob Eriksson Alpin skidåkning Fysioterapeutprogrammet
Elin Strömbäck Klassisk styrkelyft Idrottsvetenskapliga programmet, med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Maurine Filip Roller Derby Psykologprogrammet
Erik Vestin Basket Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan, inriktning idrott
Rebecca Strengbom Beachvolleyboll  Läkarprogrammet
Camilla Reinholdsson Innebandy - tränare Tränarprogrammet
Evelina Nilsson Friidrott Tandläkarprogrammet
Laura Holopainen Längdskidor Tandläkarprogrammet
Joakim Svedberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Emma Bergström Skidorientering Tränarprogrammet
Evelina Wickbom Skidorientering, orientering Civilingenjörsprogrammet inriktning bioresursteknik
Michaela Jonsson Lindblad Kajak Fysioterapeutprogrammet
Sara Ryman Innebandy Civilekonomprogrammet inriktning marknadsföring
Helena Lundkvist Längdskidor Tränarprogrammet
Maria Sundström Längdskidor Fysioterapeutprogrammet
Annika Carlberg Orientering Psykologprogrammet inriktning mot idrott
Fanny Lidgren Motocross Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Tove Enblom Fotboll Tekniskt-Naturvetenskapligt basår
Johan Bergstrand Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Sofia Öberg Friidrott Läkarprogrammet
Pierre Bryntesson Längdskidåkning Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan
Andreas Holmström Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet
Fanny Panboon Friidrott Förskollärarprogrammet
Camilla Ahlberg Parkörning häst Sjuksköterskeprogrammet
Frida Norlund Friidrott, slägga

Civilingenjörsprogrammet teknisk fysik

Ida Sannsell Ishockey Idrottsvetenskapliga programmet
Jessica Rydin Ridning Psykologprogrammet inriktning idrott
Tora Hansson Beachvolleyboll Psykologprogrammet
Jessica Edlund Friidrott, medeldistans Politices Kandidatprogrammet
Emelie Fällman Innebandy Socionomprogrammet
David Thorell Längdskidor Läkarprogrammet
Salome Kabengano Basket Socionomprogrammet
Clara Markeby Ishockey Tandläkarprogrammet
Matilda Elfving Ishockey Fysioterapeutprogrammet
Mattias Salmela Innebandy Socionomprogrammet
Lita Söderqvist Tyngdlyftning Läkarprogrammet
Lisa Blomqvist Alpint Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Julia Virtala Längdskidor Civilekonomprogrammet
Amanda Sjöström Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i Interaktion och Design
Sebastian Buck Handboll, domare Fysioterapeutprogrammet
Hanna Vikman Längdskidor Statistikerprogrammet
Philip Franzon Beachvolleyboll Högskoleingenjörsprogrammet Elektronik och Medicinskteknik
Ludvig Simonsson Beachvolleyboll Tekniskt-Naturvetenskapligt basår
Lovisa Nilsson Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Frida Vallström Friidrott Sjuksköterskeprogrammet
Magdalena Fernlund Taekwondo Kandidatprogrammet i Datavetenskap
Frida Norström Innebandy Personalvetarprogrammet
Gabriella Öström Kanotpolo Psykologprogrammet
Fanny Sjölund Innebandy Civilekonomprogrammet
Gustav Johansson Längdskidor Civilingenjörsprogrammet öppen ingång
Sarah Hale Längdskidor Civilingenjörsprogrammet Interaktion och Design
Johanna Olofsson Ishockey Fysioterapeutprogrammet
Emil Vinsa Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Christoffer Lindberg Taekwondo Ämneslärarprogrammet
Julia Nordin Innebandy Civilekonomprogrammet , Service Management
Angelica Strandberg Friidrott Idrottsvetenskapliga programmet
Andreas Almlöf Friidrott Fysioterapeutprogrammet
Katharina Fasth Gillstedt Basket Läkarprogrammet
Ninib Masso Basket Tandläkarprogrammet
Emelie Jansson Innebandy Civilekonomprogrammet, Service Management
Linnea Nyström Längdskidor Läkarprogrammet
Pontus Gustafsson Rodd Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Tor Lindberg Friidrott Ämneslärarprogrammet, ingång Idrott och hälsa, gymnasiet
Sara Hallquist Längdskidor Civilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Anton Andersson Friidrott Fysioterapeutprogrammet
Markus Zdolsek Vattenpolo/
Beachvattenpolo
Läkarprogrammet
Djanet Beraki Taekwondo Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Sandra Sandberg Fotboll Fysioterapeutprogrammet
William Ullberg Friidrott Fysioterapeutprogrammet
Sabina Henriksson Fotboll Dietistprogrammet
Amanda Berglund Fotboll Sjuksköterskeprogrammet
Nathalie Söderlind Konståkning Civilingenjörsprogrammet i bioresursteknik
Lovisa Pettersson Ridsport, dressyr Civilekonomprogrammet, logistik och handel
Hannah Åström Ishockey Civilingenjörsprogrammet Industriell ekonomi
Linn Strömberg Bandy Sjuksköterskeprogrammet
Hampus Oresten Badminton Socionomprogrammet
Ida Samuelsson Bandy Civilekonomprogrammet, Service Management
Vendela Wikström Friidrott Programmet för journalistik
Ellen Sandberg Beachvolleyboll Civilekonomprogrammet
Stina Nilsson Ishockey, domare Dietistprogrammet
Fredrik Gerdsdorff Friidrott Läkarprogrammet
Linus Holmgren Innebandy Juristprogrammet
Johanna Hultgren Innebandy Civilekonomprogrammet
Malin Börjesjö Längdskidor Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Rasmus Andersson Innebandy Företagsekonomi A
Frida Embertsén Innebandy Förskollärarprogrammet
Egal Saleman Basket Beteendevetenskapliga programmet
Helena Carlsson Bowling Fysioterapeutprogrammet
Elias Dahl Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
Andreas Vikström Ishockey Civilekonomprogrammet, handel och logistik
Ulrik Nordberg Skidorientering Datorkommunikation
Rebecca Öhrn Längdskidor Ledarskap och ledarskaps utveckling
Frida Bååth Friidrott Engelska A 2
Philip Ngwe Luckey Friidrott Gastronomiprogrammet
Annina Wede Fotboll Civilekonomprogrammet, service management
Aleksi Ala-Prinkkilä Friidrott Läkarprogrammet
Thomas Tönström Simning Civilingenjörsprogrammet , energiteknik
Johan Nordin Orientering Fysioterapeutprogrammet
Matilda Bergström Innebandy, ledare Fysioterapeutprogrammet
Saga Stenman Längdskidor Beteendevetenskapliga programmet, IT-miljöer
Sandra Törnqvist Innebandy Beteendevetenskapliga programmet, IT-miljöer
Elsa Frisk Innebandy Tandhygienistprogrammet
Klara Svensson Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet
Karin Markeby Ishockey Tandläkarprogrammet
Moa Grate Beachvolleyboll Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Julia Häger Längdskidor Logopedprogrammet
Anastasia Oberlauf Innebandy, domare Fysioterapeutprogrammet
Albert Askengren Skidskytte Civilingenjörsprogrammet, teknisk fysik
Dag Stridh Orientering Kandidatprogrammet i språk
Anja Collén Fotboll, domare/tränare Idrottsvetenskapliga programmet
Andrea Wickbom Skidorientering Tränarprogrammet
Jakob Eriksson Alpin skidåkning Fysioterapeutprogrammet
Erik Björkman Längdskidor Tandläkarprogrammet
Annie Svedin Ishockey Socionomprogrammet
Johan Pierre Basket Fristående kurser
Emma Kullberg Fotboll Tränarprogrammet
Sanna Kullberg Fotboll Grundlärarprogrammet
Amanda Johansson Delgado Innebandy Programmet för journalistik
Nora Abrahamsson Innebandy Personalvetarprogrammet
Amanda Antfolk Ishockey Fystioterapeutprogrammet
Jonatan Lindqvist Längdskidor Läkarprogrammet
Morgan Åström Badminton

Läkarprogrammet

Åsa Lundström Triathlon Läkarprogrammet
Ellen Uusitalo Alpin Parasport Sjuksköterskeprogrammet
Victor Bengtsson Styrkelyft Fysioterapeutprogrammet
Victor Öberg Innebandy Företagsekonomi A
Caroline Muzito-Bagenda Basket - Tränare Specialistsjuksköterska med inriktning mot onkologisk vård
Danielle Elvbo Basket Tränarprogrammet
Hannes Stenström Längdskidor Psykologprogrammet

Henric Skoog

Bilsport (racing) Civilekonomprogrammet
Elin Ernerstedt Fotboll Idrottsvetenskapliga programmet
Isabelle Edholm Basket Läkarprogrammet
Robin Arestav Futsal Fysioterapeutprogrammet
Christian Holm Innebandy Fysioterapeutprogrammet
Camilla Lundin Innebandy Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Alexander Persson Friidrott Kandidatprogrammet i biologi och geovetenskap
Anton Leth Basket Civilekonomprogrammet
Christoffer Dahl Innebandy Juristprogrammet
Johan Nygren Curling Civilekonomprogrammet
Alexander Hedlund Innebandy Ämneslärarprogrammet, Idrott och hälsa
Elias Andersson Längdskidor Högskoleingenjör Maskinteknik
Gustaf Hedström Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Linn Mikaelsson Innebandy Grundlärarprogrammet åk. 4-6
Olof Nilsson Beachvolleyboll Fysioterapeutprogrammet
Amanda Starkenberg Innebandy -Fysiotränare Fysioterapeutprogrammet
Wilhelm Rohdin Innebandy -Fysiotränare Fysioterapeutprogrammet
Ludwig Sjödin Friidrott Civilekonomprogrammet
Victoria Stöckel Grankvist Friidrott Fristående kurser
Linda Lindkvist skidorientering
Matilda Melén Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
Johanna Wikberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Magda Hjerpe Innebandy Fystioterapeutprogrammet
Rut Beraki Innebandy Biomedicinprogrammet
Karl Henriksson Innebandy Civilekonomprogrammet
Anders Grahn Innebandy Civilekonomprogrammet inriktning service management
Maja Karlsson Cheerleading Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Ellinor Berling Innebandy Civilekonomprogrammet
Liv Åkermark Ishockey Tränarprogrammet
Frida Jonsson Fotboll Civilekonomprogrammet
Jasmin Nejati Fotboll Juristprogrammet
David Blomqvist Innebandy Fysioterapeutprogrammet
Jonathan Forsberg Badminton Civilingenjör med i Industriell ekonomi
Tova Eriksson Innebandy Civilekonomprogrammet inrikning service management
Isac Ersare Beachvolleyboll Tränarprogrammet
Frida Nilsson Innebandy Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer
Frida Jonsson Friidrott Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Isa Jonsson Innebandy Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Morgan Åström Badminton Läkarprogrammet
Vagif Dashdemirov Futsal Arbetsterapeutprogrammet
Mohammed Mustafa Futsal Arbetsterapeutprogrammet
Klara Yngvesson Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Isabel Salén Skidorientering Naturvetenskapligt basår
Ihab Odeh Futsal Socionomprogrammet
Matthias Johansson Friidrott Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Moa Lundgren Längdskidor Läkarprogrammet
Alva Wästerby Friidrott Civilingenjörsprogrammet i energiteknik 
Ola Hedblom Boxning Kriminologi och viktimologi för jurister
Linn Åstrand Beachvolleyboll Sjuksköterskeprogrammet
Hanna Ögren Alpint Läkarprogrammet
Niclas Eriksson Längdskidor, tränare Ämneslärarprogrammet
Linda Ström Längdskidor Fysioterapeutprogrammet
Markus Lindström Innebandy Civilekonomprogrammet
Markus Ottosson Längdskidor Läkarprogrammet
Malin Sjöberg Innebandy Fysioterapeutprogrammet
Malin Österman Kanotpolo Läkarprogrammet
Stina Hedvall Friidrott Läkarprogrammet
Kim Anh Nguyen Taekwondo Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik, Kandidatprogrammet i datavetenskap

Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion