Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2014/2015

Vid Umeå universitet är det möjligt för dig som elitidrottare att förbereda dig för livet efter idrottskarriären samtidigt som du är aktiv. Oavsett studieval och idrottsgren finns möjligheten att du kan få dina studier anpassade efter de förutsättningar du har som elitidrottare.

Följande studenter är verksamma som elitidrottsstudenter under hela eller delar av läsåret 2014/2015.

Namn Idrott Studerar
Helena Jansson Orientering Läkarprogrammet
Emma Ragnarsson Innebandy Friståendekurser
Marcus Ottosson Längdskidor Biomedicinprogrammet
Karl Dahlgren Ju-Jutsu Läkarprogrammet
Tobias Lustig Löpning Samhällsplanerarprogrammet
Marielle Sikström Fotboll Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Gustav Nordström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Erik Silfver Ländgskidor Högskoleingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Johanna Tholerud Skidorientering Läkarprogrammet
Kim Lundström Innebandy Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Isabelle Eriksson Friidrott Fristående kurser
Robin Rohlén Friidrott, medel- distans löpning 800 m Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Isak Grimholm Backhoppning Högskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Jens Hulgaard Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Jenny Persson Beachvolleyboll Polisutbildningen
Isabell Larsson Innebandy Fristående kurser
Valeria Sjöbom Karate Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Mia Eriksson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Erik Blomgren Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Jens Andersson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Josefin Halvarsson Längdskidor Juristprogrammet
Erik Storvall Längdskidor Magisterprogram i idrottsmedicin
Anette Bergström Wushu Fristående kurs
Simon Waller Skidorientering Läkarprogrammet
Max Själin Längdskidor Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan
Alexander Håkansson Friidrott, höjdhopp Sjuksköterskeprogrammet
Emma Sundling Badminton Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Linda Danvind-Malm Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Torsten Kempe Längdskidor Läkarprogrammet
Emilia Lindstedt Längdskidor Magisterprogrammet i idrottsmedicin
Mathias Johansson Friidrott, längdhopp Högskoleingenjörsprogrammet i maskinteknik
Johan Bergman Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
Fredrik Tegebro Snowboard Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik
Emma Torikka Innebandy Sociologiprogrammet
Per Frost MTB Orientering Högskoleprogrammet till medieproducent
Malin Jonsson Basket Kandidatprogrammet i miljö- och hälskoskydd
Anna-Karin Barchéus Friidrott, löpning, häck Lärarprogrammet
Markus Johansson Friidrott, löpning Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Samuel Andersson Orientering Tandläkarprogrammet
Therese Andersson Längdskidor Magisterprogrammet i idrottsmedicin
Tobias Nilsson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Elin Landström Fotboll Juristprogrammet
Sofie Andersson Innebandy Psykologprogrammet
Caroline Stattin Innebandy Förskollärarprogrammet
Maria Niemelä Fotboll Magisterprogrammet i idrottsmedicin
Joakim Persson Längdskidåkning Magisterprogrammet i idrottsmedicin
Linus Öberg Längdskidåkning Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap
Johan Hård Friidrott, 400 m Företagsekonomi
Amanda Nordin Innebandy Civilekonomprogrammet med inriktning handel och logistik
Karl-Johan Lundström Ishockey Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Eva Lagrange skridsko/inlines Läkarprogrammet
Christina Lövald Hellberg Längdskidåkning (orientering, skid-Ol) Arkitektprogrammet
Arvid Elffors Längdskidåkning Civilekonomprogrammet mot servicemanagement
Jonas Sundell Orientering, skidorientering Idrottsvetenskapliga programmet inriktning idrottsmedicin
Linda Lundberg Längdskidåkning Juristprogrammet
Louisa Turton Innebandy Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Frida Gran Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Malin Strömberg Innebandy Lärarprogrammet
Sandra Jonasdotter Hästhoppning Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Linus Babar Basket Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Carolin Andersson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Markus Leijon Längdskidor Kandidatprogrammet i industridesign
Sanne Nygren Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Maria Arvidsson Orientering Läkarprogrammet
Malin Johansson Friidrott, slägga Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Emelie Nordlinder Innebandy Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Linnea Jonsson Innebandy Socionomprogrammet
Erik Lundström Fotboll Idrottsjuridik
Dag Stridh Orientering Läkarprogrammet
Viktoria Aktell Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Karolina Edin Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Jenny Ermling Sjukgymnast/ledare, Innebandy Sjukgymnastprogrammet
Cecilia Thomasson Mountainbike-orientering Läkarprogrammet
Rasmus Larsson Innebandy Ämneslärarprogrammet idrott/tyska
Sofie Näslund Friidrott Läkarprogrammet
Lisa Sundberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Linus Boström Ishockey Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan
Anton Byström Innebandy Grundlärarprogrammet
Johan Bernmark Innebandy Arkitektprogrammet
André Haglund Paddling Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik
Jonas Emanuelsson Badminton Tandläkarprogrammet
Jimmy Borg Golf Civilekonomprogrammet internationell inriktning
Isa Håkansson Brottning Arkitektprogrammet
Sandra Bertilsson Brottning Läkarprogrammet
Per Storgärd Brottning Högskoleingenjörsprogrammet i energiteknik
Sara Storgärd Brottning Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Linn Koistinen Brottning Läkarprogrammet
Tuija Hyyrynen Fotboll Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Jenny Hjohlman Fotboll Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Siri Englund Brottning Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Erik Magnusson Orientering Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Lisa Kalered Orientering Ämneslärarprogrammet
Markus Lundholm Skidorientering Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Jon Åkesson Orientering Civilekonomprogrammet
Johan Ericsson Kampsport Läkarprogrammet
Simon Mårtensson Fotboll Redovisning C
Malin Eriksson Längdskidåkning Sjukgymnastprogrammet
Henny Holmlund Triathlon Lärarprogrammet
Emma Sjölander Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Jennifer Stenlund Innebandy Personalvetarprogrammet
Amanda Karlsson Basket Tandteknikerprogrammet
Sofia Lindberg Längdskidor Biomedicinska analytikerprogrammet
Elin Byström Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Anna K Maliwan Längdskidor, skidskytte Biomedicinska analytikerprogrammet
Evelina Lundquist Längdskidor Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Therése Boström Fotboll Civilekonomprogrammet
Hannes Andersson Badminton Tränarprogrammet inriktning idrottsfysiologi, idrottsmedicin och idrottspsykologi
Johanna Blomqvist Innebandy Arbetsterapeutprogrammet
Johanna Verwijst Kanot Läkarprogrammet
Natalie Mcneil Innebandy Förskollärarprogrammet
Sara Wilhelmsson Innebandy Introduktionskurs i psykologi
Linn Jonsson Friidrott slägga Röntgensjuksköterska
Odain Rose Friidrott Företagsekonomi
Troels Östergaard Längdskidor Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Anton Mörling Innebandy Masterprogrammet i finansiering
Caroline Deutgen Innebandy Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Elina Rönnqvist Styrkelyft Sjuksköterskeprogrammet
Amanda Dahlin Innebandy Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Per Frost Skidorientering, MTBO Högskoleprogrammet till medieproducent
Anton Forsberg Friidrott, häck Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Emelie Strand Fotboll Juristprogrammet
Ronja Nilsson Simning Idrottsvetenskapliga programmet
Tommy Karlsson Fäktning Kandidatprogrammet för biologi/geovetenskap
Linus Babar Basketboll Civilingenjörsprogrammet bioteknik
Sofie Lundmark Rally/kartläsare Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap strategisk inriktning
Egal Saleman Basketboll Social- och idrottspsykologi
Sofia Gunnarsson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Maths Efvendal Tränare Fotboll Gymnasielärarprogrammet
Josefin Wänglund Curling Civilingenjörsprogrammet
Yar Shakely Beachvolleyboll Introduktionskurs i psykologi
Linda Andersson Karate Sjuksköterskeprogrammet
Ellen Sandberg Beachvolleyboll Tränarprogrammet
Dillan Ismail Fotboll Läkarprogrammet
Kristin Hylander Orientering Socionomprogrammet
Frida Karlsson Fotboll Sjuksköterskeprogrammet
Viktor Knutsson Landsvägscykling Tränarprogrammet
Caroline Andersson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Ellen Ringqvist Innebandy Socionomprogrammet
Sofia Björkbacka Mountainbikeorientering Sjukgymnastprogrammet
Magnus Johansson Innebandy Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Jakob Thorvaldsson Friidrott, höjdhopp Fristående kurser i matematik och ellära
Stefan Öhman Ishockey Tränarprogrammet
Frida Sandberg Orientering Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Anna Gunnars Skidorientering, längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Linda Andersson Längdskidor Tränarprogrammet
Daniel Holmgren Längdskidor Civilingenjörsprogrammet öppen ingång
Jennifer Täfvander Vattenskidor Civilekonomprogrammet
Jennica Haikarainen Ishockey Psykologprogrammet inriktning idrott
Karl-Johan Dyvik Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Johan Häggström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i enerigiteknik
Lisa Dahl Längdskidor Juristprogrammet
Freja Jernstig Friidrott Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Mattias Lindberg Friidrott Gastronomiprogrammet
Sandro Truttmann Friidrott Kandidatprogrammet i biologi och geovetenskap
Christoffer Lundström Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Anna Lindström Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Gabriella Edebo Alpint/Skicross Applied Sports Coaching
Adam Larsson Fotboll Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Clara Auland Längdskidor Kandidatprogrammet i miljö- och hälsoskydd
Nathalie Jakobsson Innebandy Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Cindy Rudin Fäktning Grundlärarprogrammet, förskoleklass och åk 1-3
Fredrik Björnsson Spets Basket Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer
Katarina Bjuhr Innebandy Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot innovation, interaktion och design
Michél Åberg Viklund Volleyboll Sjukgymnastprogrammet
Evelina Estola Basket Apotekarprogrammet
Vidar Tirén Innebandy Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik
Alexander Holm Friidrott Tränarprogrammet
Wilhelm Öhman Fäktning Läkarprogrammet
Simon Almgren Amerikansk fotboll Tränarprogrammet
Felicia Lilja Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Johanna Haugland Taekwondo Tränarprogrammet
Magnus Haney Basket Ämneslärarprogrammet gymnasiet
Patrik Wikström Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Agnes Åsander-Grahn Längdskidor Kandidatprogrammet i miljö och hälsoskydd
Johan Forsberg Längdskidor Civilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Lovisa Modig Längdskidor Tränarprogrammet
Per Sandberg Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Lovisa Sundin Längdskidor Civilingenjörsprogrammet för interatktion och design
Sabina Mattsson Rugby Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Moa Johansson Rugby Sjuksköterskeprogrammet
Andreas Jonsson Golf Idrottsvetenskapliga programmet
Gunnar Holmgren Orientering Läkarprogrammet
Hugo Lindell Stålbröst Basket Juristprogrammet
Agnes Elfving Mountainbikeorientering, skidorinentering Politices kandidatprogrammet
Linn Larsson Rugby Läkarprogrammet
Caroline Muzito-Bagenda Rugby Sjuksköterskeprogrammet
Jakob Eriksson Alpin skidåkning Juridisk översiktskurs
Johan Kärner Triathlon Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
Elin Strömbäck Klassisk styrkelyft Idrottsvetenskapliga programmet, med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Maurine Filip Roller Derby Psykologprogrammet
Amanda Hambäck Roller Derby Psykologprogrammet
Erik Vestin Basket Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan, inriktning idrott
Rebecca Strengbom Beachvolleyboll  Läkarprogrammet
Linn Grälls Orientering Turism, upplevelse och Medier
Lucas Haksell Basket Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Jonas Torstenson Beachvolleyboll Läkarprogrammet
Christoffer Bergström MMA/Shootfighting Sjukgymnastprogrammet
Noomi Lindqvist Roller Derby Idrottsvetenskapliga programmet
Camilla Lindström Innebandy Sociologiprogrammet, inriktning socialpsykologi
Gustav Eskilsson Curling Högskoleingenjör Maskinteknik
Mikael Eriksson Innebandy Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap
Evelina Nilsson Friidrott Tandläkarprogrammet
Madelene Östblom Friidrott Läkarprogrammet
Iza Rydfjäll Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Anneli Johansson Elittränare friidrott Yrkeslärarprogrammet
Elin Carlsson Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Laura Holopainen Längdskidor Tandläkarprogrammet
Frida Persson Skidorientering Fysioterapeutprogrammet
Marc Åhlin Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Dennis Asplund Snowboardcross, Slopestyle Idrottsvetenskapliga programmet
Matteus Tesfu Basket Sjuksköterskeprogrammet
Caroline Mähler Innebandy Arbetsterapeutprogrammet
Amat Jobe Amerikansk fotboll Samhällsplanerarprogrammet
Jenny Nilsson Fotboll Socionomprogrammet
Joel Tsegaye Amerikansk fotboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Joakim Svedberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Lisa Lantz Fotboll Grundlärarprogrammet, förskoleklass och åk 1-3
Joel Ljunggren Badminton Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan med inriktning matematik
Hanna Folkesson Fotboll Kostvetarprogrammet
Adrian Bergström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Sebastian Karlsson Simning Tränarprogrammet
Joel Svensson Triathlon Läkarprogrammet
Johan Carls Veldromcykling Högskoleprogrammet i nät- och kommunikationsteknik
Amanda Eriksson Friidrott, slägga Masterprogrammet i ekologi
Emma Bergström Skidorientering Tränarprogrammet
Evelina Wickbom Skidorientering, orientering Civilingenjörsprogrammet inriktning bioresursteknik
Hanna Lundin Innebandy Civilekonomprogrammet inriktning service management
Inez Rehn Cheerleading Idrottsvetenskapliga programmet
Michaela Jonsson Lindblad Kajak Fysioterapeutprogrammet
Sara Ryman Innebandy Civilekonomprogrammet inriktning marknadsföring
Jennie Holmgren Innebandy Ämneslärarprogrammet med inriktning idrott och hälsa
Amanda Öhman Innebandy Filosofi och samhällsanalys
Kim Landfors Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Helena Lundkvist Längdskidor Tränarprogrammet
Maria Sundström Längdskidor Fysioterapeutprogrammet
Jessica Åhlund Triathlon Civilingenjörsprogrammet energiteknik
Sara Ullsten Innebandy Arbetsterapeutprogrammet
Annika Carlberg Orientering Psykologprogrammet inriktning mot idrott
Fanny Lidgren Motocross Kandidatprogrammet i Life Science
Tove Enblom Fotboll Tekniskt-Naturvetenskapligt basår
Matilda Rosqvist Fotboll Masterprogrammet i Sjukgymnastik
Ludvig Åhlund Orientering Tränarprogrammet
Jacob Engström Längdskidåkning Civilingenjörsprogrammet öppen ingång
Johan Bergstrand Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Amanda Kröger Fotboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Susanna Norman Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Sofia Öberg Friidrott Läkarprogrammet
Pierre Bryntesson Längdskidåkning Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan
Andreas Holmström Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet
Simon Rosendahl Innebandy Psykologprogrammet
Frida Persson Badminton Läkarprogrammet
Fanny Panboon Friidrott Förskollärarprogrammet
Camilla Ahlberg Parkörning häst Sjuksköterskeprogrammet
Frida Norlund Friidrott, slägga

Civilingenjörsprogrammet teknisk fysik

Martin Carlestav Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Ida Sannsell Ishockey Idrottsvetenskapliga programmet
Jessica Rydin Ridning Psykologprogrammet inriktning idrott
Julia Nyström Längdskidor Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap
Tora Hansson Beachvolleyboll Psykologprogrammet
Jessica Edlund Friidrott, medeldistans Engelska A
Maria Swärdsudd Ishockey Idrottsvetenskapliga programmet
Hanna Olofsson Ishockey Civilekonomprogrammet
Frida Rydfjäll Innebandy Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap
Emelie Fällman Innebandy Socionomprogrammet
Sofie Lindgren Innebandy Ämneslärarprogrammet åk 7-9
Lovisa Gustafsson Hopprep Högskoleingenjörsprogrammet inom byggteknik
David Thorell Längdskidor Läkarprogrammet
Johan Lilja Friidrott Läkarprogrammet
Salome Kabengano Basket Socionomprogrammet
Ronja Fredriksson Friidrott, diskus Sociologi A
Clara Markeby Ishockey Tandläkarprogrammet
Karin Markeby Ishockey Tandläkarprogrammet
Cornelia Fjellstedt Innebandy Populärkultur A
Lucas Haskell Basket

Civilekonomprogrammet med internationell inriktning

Matilda Elfving Ishockey Fysioterapeutprogrammet
Mattias Salmela Innebandy Socionomprogrammet
Pontus Eriksson Innebandy Civilekonomprogrammet med inriktning handel och logistik
Karl Frykholm Enduro Turistprogrammet
Emelie Wibron Innebandy Företagsekonomi
Lita Söderqvist Tyngdlyftning Läkarprogrammet
Isak Larsson Tyngdlyftning Fysioterapeutprogrammet
Elin Härling Tyngdlyftning Fysioterapeutprogrammet

Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion