Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2013/2014

Vid Umeå universitet är det möjligt för dig som elitidrottare att förbereda dig för livet efter idrottskarriären samtidigt som du är aktiv. Oavsett studieval och idrottsgren finns möjligheten att du kan få dina studier anpassade efter de förutsättningar du har som elitidrottare.

Följande studenter är verksamma som elitidrottsstudenter under hela eller delar av läsåret 2013/2014.

Namn Idrott Studerar
Helena Jansson Orientering Läkarprogrammet
Riva Oliveira Beachvolleyboll Service managementprogrammet
Emma Ragnarsson Innebandy Friståendekurser
Marcus Ottosson Längdskidor Biomedicinprogrammet
Peter Sundelin Innebandy Lärarprogrammet, fritidshem
Marie Eriksson Långdistanslöpning Idrottsvetenskapliga programmet med inrikning mot idrottsmedicin och coaching
Anders Rågfeldt Beachvolleyboll Högskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Karl Dahlgren Ju-Jutsu Läkarprogrammet
Hanna Strömberg Luftgevärsskytte Sjukgymnastprogrammet
Anna Svärsudd Fotboll Lärarprogrammet
Anna Renström Innebandy Juristprogrammet
Emmelie Konradsson Fotboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Tobias Lustig Löpning Samhällsplanerarprogrammet
Marielle Sikström Fotboll Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Gustav Nordström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Linn Sömskar Längdskidor Fristående kurser
Erik Silfver Ländgskidor Högskoleingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Linnéa Hedlund Längdskidor Fristående kurser
Johanna Tholerud Skidorientering Läkarprogrammet
Kim Lundström Innebandy Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Christian Spoerry Skidorientering Biomedicinprogrammet
Isabelle Eriksson Friidrott Fristående kurser
Andreas Forsberg Längdskidor Civilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Robin Rohlén Friidrott, medel- distans löpning 800 m Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Isak Grimholm Backhoppning Högskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Petter Alm Thaiboxning Idrottsvetenskapliga programmet inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Johan Airijoki Snowboard Personalvetarprogrammet
Jens Hulgaard Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemi
Jenny Persson Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Isabell Larsson Innebandy Sociologiprogrammet
Valeria Tiourina Karate Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Carl Magnusson Skidorientering Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Mia Eriksson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Erik Blomgren Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
David Beijmer Skidorintering Sjukgymnastprogrammet
Erik Andersson Beachvolleyboll Läkarprogrammet
Emma Berglund Fotboll Sjuksköterskeprogrammet
Pernilla Nordlund Fotboll Miljö- och hälsoskyddsprogrammet
Jens Andersson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Josefin Halvarsson Längdskidor Juristprogrammet
Matilda Holmqvist Skidskytte och Längdskidor Civilekonomprogrammet inriktning handel och logistik
Erik Storvall Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Anna Asplund Innebandy Sjukgymnastprogrammet
Anette Bergström Wushu Fristående kurs
Linnéa Eriksson Rehnblom Volleyboll Socionomprogrammet
Simon Waller Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Max Själin Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Alexander Håkansson Friidrott, höjdhopp Sjuksköterskeprogrammet
Fanny Pekkari Längdskidor Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Sofie Ekberg Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Energiteknik
Emma Sundeling Badminton Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Linda Danvind-Malm Längdskidor Fristående kurser
Torsten Kempe Längdskidor Naturvetenskapligt basår
Emilia Lindstedt Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Johnny Karlsson Friidrott, diskus Civilekonomprogrammet, Service management
Stina Jakobsson Freestyle, puckelpist Läkarprogrammet
Mathias Johansson Friidrott, längdhopp Fristående kurser
Johan Bergman Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
Fredrik Tegebro Snowboard Fristående kurser
Ali Jasim Fotboll Fristående kurser
Emma Torikka Innebandy Sociologiprogrammet
Sofia Wahlén Beachvolleyboll Högskoleingenjörsprogrammet i Energiteknik
Per Frost MTB Orientering Programmet för Medie och kommunikation
Malin Jonsson Basket Kandidatprogrammet i miljö- och hälskoskydd
Anna-Karin Barchéus Friidrott, löpning, häck Lärarprogrammet
Markus Johansson Friidrott, löpning Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Angelica Lilja Friidrott, löpning Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Samuel Andersson Orientering Tandläkarprogrammet
Therese Andersson Längdskidor IVP - inriktning idrottsmedicin och coaching
Tobias Nilsson Längdskidor Tekniskt naturvetenskapligt basår
Elin Landström Fotboll Juristprogrammet
Sofie Andersson Innebandy Psykologprogrammet
Caroline Stattin Innebandy Förskollärarprogrammet
Torbjörn Reuterdahl Sandström Kanot Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning idrottsmedicin
Maria Niemelä Fotboll Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning idrottsmedicin
Joakim Persson Längdskidåkning Idrottsvetenskapliga programmet
Linus Öberg Längdskidåkning Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap
Johan Hård Friidrott, 400 m Idrottsvetenskapliga programmet
Amanda Nordin Innebandy Civilekonomprogrammet med inriktning handel och logistik
Karl-Johan Lundström Ishockey Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Eva Lagrange skridsko/inlines Läkarprogrammet
Christina Lövald Hellberg Längdskidåkning (orientering, skid-Ol) Arkitektprogrammet
Arvid Elffors Längdskidåkning Civilekonomprogrammet
Ambjörn Holmkvist Kendo Idrottsvetenskapliga programmet
Jonas Sundell Orientering, skidorientering Idrottsvetenskapliga programmet inriktning idrottsmedicin
Linda Lundberg Längdskidåkning Juridikprogrammet
Louisa Turtorn Innebandy Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Frida Gran Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Malin Strömberg Innebandy Lärarprogrammet
Sandra Jonasdotter Hästhoppning Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Linus Babar Basket Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Carolin Andersson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Markus Leijon Längdskidor Kandidatprogrammet i industridesign
Sanne Nygren Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Maria Arvidsson Orientering Läkarprogrammet
Malin Johansson Friidrott, slägga Civilekonomprogrammet
Emma Hellberg Innebandy Lärarprogrammet
Emelie Nordlinder Innebandy Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Linnea Jonsson Innebandy Socionomprogrammet
Erik Lundström Fotboll Företagsekonomi B
David Michel-Häggström MMA Psykologprogrammet
Dag Stridh Orientering Läkarprogrammet
Viktoria Aktell Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Johanna Andreasson Innebandy Spanska i praktiken, tandem: tyska-svenska
Karolina Edin Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Jenny Ermling Sjukgymnast/ledare, Innebandy Sjukgymnastprogrammet
Cecilia Thomasson Mountainbike-orientering Läkarprogrammet
Josefina Vikberg Skidalpinism Sjuksköterskeprogrammet
Rasmus Larsson Innebandy Ämneslärarprogrammet idrott/tyska
Sofie Näslund Friidrott Läkarprogrammet
Lisa Sundberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Linus Boström Ishockey Ämneslärarprogrammet
John Sanderberg Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Anton Byström Innebandy Lärarprogrammet
Johan Bernmark Innebandy Arkitektprogrammet
André Haglund Paddling Tandläkarprogrammet
Jonas Emanuelsson Badminton Tandläkarprogrammet
Jimmy Borg Golf International business program
Isa Håkansson Brottning Arkitektprogrammet
Sandra Bertilsson Brottning Läkarprogrammet
Per Storgärd Brottning Energiteknik
Sara Storgärd Brottning Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Linn Koistinen Brottning Läkarprogrammet
Emelie Nilsson Ridsport/hoppning Civilekonomprogrammet
Tuija Hyyrynen Fotboll Tränarprogrammet
Jenny Hjohlman Fotboll Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Siri Englund Brottning Teknisk fysik
Erik Magnusson Orientering Teknisk fysik
Lisa Kalered Orientering Ämneslärarprogrammet
Markus Lundholm Skidorientering Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Jon Åkesson Orientering Civilekonomprogrammet
Andreas Ågren Innebandy, fotboll Idrottsmedicin och coaching
Johan Ericsson Kampsport Läkarprogrammet
Robin Axelsson Segling Psykologprogrammet inriktning idrott
Simon Mårtensson Fotboll Företagsekonomi
Johan Lövgren Längdskidor Turism och destinationer
Jens Ledin Ishockey Företagsekonomi A
Malin Eriksson Längdskidåkning Sjukgymnastprogrammet
Henny Holmlund Triathlon Lärarprogrammet
Emma Sjölander Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Jennifer Stenlund Innebandy Personalvetarprogrammet
Josefine Loob Basket Medie- och kommunikationsprogrammet strategisk inriktning
Amanda Karlsson Basket Tandteknikerprogrammet
Jessica Nilsson Basket Företagsekonomi
Sofia Lindberg Längdskidor Biomedicinanalytiker
Elin Byström Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Anna K Maliwan Längdskidor, skidskytte Biomedicinanalytiker
Evelina Lundquist Längdskidor Tränarprogrammet
Therése Boström Fotboll Civilekonomprogrammet
Hannes Andersson Badminton Tränarprogrammet
Johanna Blomqvist Innebandy Arbetsterapeutprogrammet
Johanna Verwijst Kanot Läkarprogrammet
Tove Lundberg Boxning Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik
Natalie Mcneil Innebandy Förskollärarprogrammet
Sara Wilhelmsson Innebandy Introduktionskurs i psykologi
Linn Jonsson Friidrott slägga Röntgensjuksköterska
Odain Rose Friidrott Företagsekonomi
Troels Östergaard Längdskidor Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Pontus Jonsson Armbrytning Sjukgymnastprogrammet
Anton Mörling Innebandy Civilekonomprogrammet
Caroline Deutgen Innebandy Civilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Elina Rönnqvist Styrkelyft Sjuksköterskeprogrammet
Moa Boström Innebandy Arbetsterapeutprogrammet
Amanda Dahlin Innebandy Civilingenjörsprogrammet Interaktion och design
Per Frost Skidorientering, MTBO Medieproducentprogrammet
Anton Forsberg Friidrott, häck Civilingenjörsprogrammet Interaktion och design
Emelie Strand Fotboll Juristprogrammet
Ronja Nilsson Simning Idrottsvetenskapliga programmet
Tommy Karlsson Fäktning Kandidatprogrammet för biologi/geovetenskap
Linus Babar Basketboll Civilingenjörsprogrammet bioteknik
Sofie Lundmark Rally/kartläsare Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap strategisk inriktning
Egal Saleman Basketboll Social- och idrottspsykologi
Sofia Gunnarsson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Maths Efvendal Tränare Fotboll Gymnasielärarprogrammet
Josefin Wänglund Curling Civilingenjörsprogrammet
Yar Shakely Beachvolleyboll Introduktionskurs i psykologi
Linda Andersson Karate Sjuksköterskeprogrammet
Maria Carlsén Curling Turismprogrammet
Kaisa Ranki Fotboll Ämneslärarprogrammet
Ellen Sandberg Beachvolleyboll Tränarprogrammet
Dillan Ismail Fotboll Läkarprogrammet
Kristin Hylander Orientering Socionomprogrammet
Frida Karlsson Fotboll Sjuksköterskeprogrammet
Viktor Knutsson Landsvägscykling Tränarprogrammet
Caroline Andersson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Ellen Ringqvist Innebandy Socionomprogrammet
Sofia Björkbacka Mountainbikeorientering Sjukgymnastprogrammet
Magnus Johansson Innebandy Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Jakob Thorvaldsson Friidrott, höjdhopp Fristående kurser i matematik och ellära
Stefan Öhman Ishockey Tränarprogrammet
Frida Sandberg Orientering Civilingenjörsprogrammet i bioteknik
Anna Gunnars Skidorientering, längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Linda Andersson Längdskidor Tränarprogrammet
Daniel Holmgren Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i teknisk datavetenskap
Jennifer Täfvander Vattenskidor Civilekonomprogrammet
Jennica Haikarainen Ishockey Psykologprogrammet inriktning idrott
Karl-Johan Dyvik Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Johan Häggström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i enerigiteknik
Lisa Dahl Längdskidor Juristprogrammet
Freja Jernstig Friidrott Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Mattias Lindberg Friidrott Gastronomiprogrammet
Sandro Truttmann Friidrott Kandidatprogrammet i biologi och geovetenskap
Christoffer Lundström Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Anna Lindström Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Gabriella Edebo Alpint/Skicross Applied Sports Coaching
Adam Larsson Fotboll Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Clara Auland Längdskidor Kandidatprogrammet i miljö- och hälsoskydd
Nathalie Jakobsson Innebandy Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Cindy Rudin Fäktning Grundlärarprogrammet, förskoleklass och åk 1-3
Fredrik Björnsson Spets Basket Beteendevetenskapliga programmet med inriktning mot IT-miljöer
Katarina Bjuhr Innebandy Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot innovation, interaktion och design
Michél Åberg Viklund Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Evelina Estola Basket Apotekarprogrammet
Vidar Tirén Innebandy Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik
Alexander Holm Friidrott Tränarprogrammet
Wilhelm Öhman Fäktning Läkarprogrammet
Simon Almgren Amerikansk fotboll Tränarprogrammet
Felicia Lilja Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Johanna Haugland Taekwondo Idrottsvetenskapliga programmet
Magnus Haney Basket Ämneslärarprogrammet gymnasiet
Patrik Wikström Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Agnes Åsander-Grahn Längdskidor Kandidatprogrammet i miljö och hälsoskydd
Johan Forsberg Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Lovisa Modig Längdskidor Tränarprogrammet
Per Sandberg Längdskidor Tekniskt-naturvetenskapligt basår
Cornelia Fjellstedt Innebandy Sociologiprogrammet
Lovisa Sundin Längdskidor Civilingenjörsprogrammet för interatktion och design
Sabina Mattsson Rugby Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Moa Johansson Rugby Sjuksköterskeprogrammet
Andreas Jonsson Golf Idrottsvetenskapliga programmet
Gunnar Holmgren Orientering Läkarprogrammet
Hugo Lindell Stålbröst Basket Juristprogrammet
Agnes Elfving Mountainbikeorientering, skidorinentering Politices kandidatprogrammet
Linn Larsson Rugby Läkarprogrammet
Sofie Holmquist Rubgy Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Caroline Muzito-Bagenda Rugby Sjuksköterskeprogrammet
Jakob Eriksson Alpin skidåkning Juridisk översiktskurs
Johan Kärner Triathlon Civilingenjörsprogrammet i energiteknik
Elin Strömbäck Klassisk styrkelyft Idrottsvetenskapliga programmet, med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Maurine Filip Roller Derby Psykologprogrammet
Amanda Hambäck Roller Derby Psykologprogrammet
Erik Vestin Basket Ämneslärarprogrammet - gymnasieskolan, inriktning idrott
Rebecca Strengbom Beachvolleyboll  Läkarprogrammet
Linnea Sundström Orientering Civilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Linn Grälls Orientering Turism, upplevelse och Medier
Lucas Haksell Basket Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Jonas Torstenson Beachvolleyboll Läkarprogrammet
Christoffer Bergström MMA/Shootfighting Sjukgymnastprogrammet
Noomi Lindqvist Roller Derby Idrottsvetenskapliga programmet
Camilla Lindström Innebandy Sociologiprogrammet, inriktning socialpsykologi
Gustav Eskilsson Curling Högskoleingenjör Maskinteknik
Mikael Eriksson Innebandy Programmet för medie- och kommunikationsvetenskap
Evelina Nilsson Friidrott Tandläkarprogrammet
Madelene Östblom Friidrott Sjukgymnastprogrammet
Iza Rydfjäll Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Anneli Johansson Elittränare friidrott Yrkeslärarprogrammet
Elin Carlsson Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Laura Holopainen Längdskidor Tandläkarprogrammet
Frida Persson Skidorientering Fysioterapeutprogrammet
Marc Åhlin Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Dennis Asplund Snowboardcross, Slopestyle Idrottsvetenskapliga programmet
Matteus Tesfu Basket Sjuksköterskeprogrammet
Caroline Mähler Innebandy Arbetsterapeutprogrammet
Amat Jobe Amerikansk fotboll Samhällsplanerarprogrammet
Jenny Nilsson Fotboll Socionomprogrammet
Joel Tsegaye Amerikansk fotboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Joakim Svedberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Lisa Lantz Fotboll Grundlärarprogrammet, förskoleklass och åk 1-3
Joel Ljunggren Badminton Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan med inriktning matematik

Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion