Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2012/2013

Det finns också möjlighet att studera inom ramen för Friidrottens prestations center, Elitskidcentrum samt Orienteringens utvecklingscentrum. Gemensamt för dessa satsningar är att antagen student vid Umeå universitetet även måste få FPC-, ESC- och OUC-status från respektive förbund. Kvalgränserna för detta fastställes av förbunden.

NamnIdrottStuderar
Helena JanssonOrienteringLäkarprogrammet
Carl-Johan UnckelstamSegling (matchracing)Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Riva OliveiraBeachvolleybollService managementprogrammet
Emma RagnarssonInnebandyFriståendekurser
Robert Åkerblom-AnderssonLängdskidorTillämpad elektronik
Johannes IvarssonBadmintonCivilingenjörsprogrammet inriktning teknisk fysik
Caroline JönssonFotbollPsykologprogrammet med inriktning mot idrott
Marcus OttossonLängdskidorBiomedicinprogrammet
Peter SundelinInnebandyLärarprogrammet, fritidshem
Marie ErikssonLångdistanslöpningIdrottsvetenskapliga programmet med inrikning mot idrottsmedicin och coaching
Sofia LindwallHandbollPsykologprogrammet med inriktning mot idrott
Anders RågfeldtBeachvolleybollHögskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Karl DahlgrenJu-JutsuLäkarprogrammet
Hanna StrömbergLuftgevärsskytteSjukgymnastprogrammet
Anna SvärsuddFotbollLärarprogrammet
Anna RenströmInnebandyJuristprogrammet
Emmelie KonradssonFotbollCivilingenjörsprogrammet
Tobias LustigLöpningSamhällsplanerarprogrammet
Marielle SikströmFotbollLärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Gustav NordströmLängdskidorCivilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Linn SömskarLängdskidorFristående kurser
Erik SilfverLändgskidorHögskoleingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Linnéa HedlundLängdskidorFristående kurser
Johanna TholerudSkidorienteringLäkarprogrammet
Kim LundströmInnebandyCivilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Christian SpoerrySkidorienteringBiomedicinprogrammet
André BrännströmFriidrottIdrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Isabelle ErikssonFriidrottFristående kurser
Andreas ForsbergLängdskidorCivilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Robin RohlénFriidrott, medel- distans löpning 800 mCivilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Isak GrimholmBackhoppningHögskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Sandra LarssonInnebandyLärarprogrammet
Petter AlmThaiboxningIdrottsvetenskapliga programmet inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Johan AirijokiSnowboardPersonalvetarprogrammet
Martin IsakssonLängdskidorLäkarprogrammet
Jens HulgaardLängdskidorCivilingenjörsprogrammet i teknisk kemi
Linnea IvarssonInnebandyFristående kurser
Jenny PerssonBeachvolleybollSocionomprogrammet
Isabell LarssonInnebandySociologiprogrammet
Valeria TiourinaKaratePsykologprogrammet med inriktning mot idrott
Carl MagnussonSkidorienteringHögskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Mia ErikssonLängdskidorSjukgymnastprogrammet
Erik BlomgrenSkidorienteringCivilingenjörsprogrammet i Industriell ekonomi
David BeijmerSkidorinteringSjukgymnastprogrammet
Erik AnderssonBeachvolleybollLäkarprogrammet
Emma BerglundFotbollSjuksköterskeprogrammet
Pernilla NordlundFotbollMiljö- och hälsoskyddsprogrammet
Jens AnderssonLängdskidorHögskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Josefin HalvarssonLängdskidorJuristprogrammet
Matilda HolmqvistSkidskytte och LängdskidorCivilekonomprogrammet inriktning handel och logistik
Erik StorvallLängdskidorIdrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Anna AsplundInnebandySjukgymnastprogrammet
Anette BergströmWushuFristående kurs
Evelina SjöbergInnebandyRöntgensjuksköterskeprogrammet
Linnéa Eriksson RehnblomVolleybollSocionomprogrammet
Simon WallerSkidorienteringCivilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Kristina LyckeLängdskidorSjukgymnastprogrammet
Max  SjälinLängdskidorCivilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Sabina BäckOrienteringIdrottsvetenskaplgia programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Beatrice LindqvistKarateSjuksköterskeprogrammet
Alexander HåkanssonFriidrott, höjdhoppSjuksköterskeprogrammet
Fanny PekkariLängdskidorLärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Sofie EkbergLängdskidorHögskoleingenjörsprogrammet i Energiteknik
Emma SundelingBadmintonCivilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Linda Danvind-MalmLängdskidorFristående kurser
Lina ÖrnbergInnebandyHögskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Filip HagkvistMMAPsykologprogrammet
Torsten KempeLängdskidorNaturvetenskapligt basår
Emilia LindstedtLängdskidorIdrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Fanny Hjelm-RönnlundFotbollLärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Johanna MannFriidrottCivilekonomprogrammet, Service Management
Johnny KarlssonFriidrott, diskusCivilekonomprogrammet, Service management
Emelie WibronInnebandyCivilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Stina JakobssonFreestyle, puckelpistLäkarprogrammet
Jakob JonssonIshockeyHögskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Mathias JohanssonFriidrott, längdhoppFristående kurser
Johan BergmanBeachvolleybollCivilingenjörsprogrammet i Energiteknik
Fredrik TegebroSnowboardFristående kurser
Ali JasimFotbollFristående kurser
Emma TorikkaInnebandySociologiprogrammet
Sofia WahlénBeachvolleybollHögskoleingenjörsprogrammet i Energiteknik
Hanna AppelbladInnebandySjuksköterskeprogrammet
Per FrostMTB OrienteringProgrammet för Medie och kommunikation
Malin JonssonBasketKandidatprogrammet i miljö- och hälskoskydd
Anna-Karin BarchéusFriidrott, löpning, häckLärarprogrammet
Markus JohanssonFriidrott, löpningCivilingenjörsprogrammet i Industriell ekonomi
Angelica LiljaFriidrott, löpningCivilekonomprogrammet med internationell inriktning
Jesper NyströmLängdskidorCivilingenjörsprogrammet i Teknisk datavetenskap
Anna-Maria RoubertOrienteringSjukgymnastprogrammet
Sanna RönnlundOrienteringSjukgymnastprogrammet
Ann-Sofie KarlssonOrienteringSjukgymnastprogrammet
Samuel AnderssonOrienteringTandläkarprogrammet
Therese AnderssonLängdskidorIVP - inriktning idrottsmedicin och coaching
Tobias NilssonLängdskidorTekniskt naturvetenskapligt basår
Elin LandströmFotbollIdrottsjuridik
Sofie AnderssonInnebandyPsykologprogrammet
Caroline StattinInnebandyFörskollärarprogrammet
Torbjörn Reuterdahl SandströmKanotIdrottsvetenskapliga programmet med inriktning idrottsmedicin
David JohanssonCyklingCivilingenjörsprogrammet i Teknisk datavetenskap
Maria NiemeläFotbollIdrottsvetenskapliga programmet med inriktning idrottsmedicin
Joakim PerssonLängdskidåkningIdrottsvetenskapliga programmet
Linus ÖbergLängdskidåkningCivilingenjörsprogrammet i Teknisk datavetenskap
Johan HårdFriidrott, 400 mIdrottsvetenskapliga programmet
Amanda NordinInnebandyCivilekonomprogrammet med inriktning handel och logistik
Karl-Johan LundströmIshockeyNaturvetenskapligt basår
Mikael Persson- RiisIshockeyIdrottsvetenskapliga programmet
Eva Lagrangeskridsko/inlinesLäkarprogrammet
Christina Lövald HellbergLängdskidåkning (orientering, skid-Ol)Arkitektprogrammet
Arvid ElfforsLängdskidåkningCivilekonomprogrammet
Marika SundinLängdskidåkningCivilingenjörsprogrammet - öppen ingång
Ambjörn HolmkvistKendoIdrottsvetenskapliga programmet
Jonas SundellOrientering, skidorienteringIdrottsvetenskapliga programmet inriktning idrottsmedicin
Linda LundbergLängdskidåkningJuridikprogrammet
Louisa TurtornInnebandyCivilekonomprogrammet med internationell inriktning
Frida GranInnebandyIdrottsvetenskapliga programmet
Malin StrömbergInnebandyLärarprogrammet
Sandra JonasdotterHästhoppningCivilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Isabelle LiljaInnebandyCivilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Linus BabarBasketCivilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Carolin AnderssonLängdskidorSjukgymnastprogrammet
Markus LeijonLängdskidorKandidatprogrammet i industridesign
Sanne NygrenBeachvolleybollSocionomprogrammet
Maria ArvidssonOrienteringLäkarprogrammet
Malin JohanssonFriidrott, släggaCivilekonomprogrammet
Emma HellbergInnebandyLärarprogrammet
Emelie NordlinderInnebandyCivilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Nina SorsaInnebandySystemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation
Jessica Hugosson-WallgrenInnebandyCivilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik
Karen FarnesInnebandyMaster i datavetenskap
Linnea JonssonInnebandySocionomprogrammet
Erik LundströmFotbollFöretagsekonomi B
Hampus WallgrenFotbollCivilekonomprogrammet
David Michel-HäggströmMMAPsykologprogrammet
Dag StridhOrienteringLäkarprogrammet
Viktoria AktellBeachvolleybollSjukgymnastprogrammet
Johanna AndreassonInnebandySpanska i praktiken, tandem: tyska-svenska
Arvid AlmJujustuKandidatprogrammet för biologi och geovetenskap
Karolina EdinInnebandySjuksköterskeprogrammet
Jenny ErmlingSjukgymnast/ledare, InnebandySjukgymnastprogrammet
Cecilia ThomassonMountainbike-orienteringLäkarprogrammet
Josefina VikbergSkidalpinismSjuksköterskeprogrammet
Rasmus LarssonInnebandyÄmneslärarprogrammet idrott/tyska
Sofie NäslundFriidrottLäkarprogrammet
Lisa SundbergBeachvolleybollCivilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Linus BoströmIshockeyÄmneslärarprogrammet
John SanderbergBeachvolleybollSjukgymnastprogrammet
Anton ByströmInnebandyLärarprogrammet
Johan BernmarkInnebandyArkitektprogrammet
André HaglundPaddlingTandläkarprogrammet
Jonas EmanuelssonBadmintonTandläkarprogrammet
Jimmy BorgGolfInternational business program
Isa HåkanssonBrottningArkitektprogrammet
Sandra BertilssonBrottningLäkarprogrammet
Per StorgärdBrottningEnergiteknik
Sara StorgärdBrottningCivilingenjörsprogrammet Industriell ekonomi
Linn KoistinenBrottningLäkarprogrammet
Emelie NilssonRidsport/hoppningCivilekonomprogrammet
Tuija HyyrynenFotbollTränarprogrammet
Alexandra NilssonFotbollKulturentreprenörprogrammet
Jenny HjohlmanFotbollTekniskt naturvetenskapligt basår
Siri EnglundBrottningTeknisk fysik
Erik MagnussonOrienteringTeknisk fysik
Lisa KaleredOrienteringÄmneslärarprogrammet
Markus LundholmSkidorienteringCivilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Niklas IvarssonInnebandySjukgymnastutbildningen
Jon ÅkessonOrienteringCivilekonomprogrammet
Andreas ÅgrenInnebandy, fotbollIdrottsmedicin och coaching
Johan EricssonKampsportLäkarprogrammet
Robin AxelssonSeglingPsykologprogrammet inriktning idrott
Simon MårtenssonFotbollFöretagsekonomi
Johan LövgrenLängdskidorTurism och destinationer
Jens LedinIshockeyNationalekonomi
Johanna NordströmInnebandyMedie- och kommunikationsvetenskap strategisk inriktning
Malin ErikssonLängdskidåkningSjukgymnastprogrammet
Elin TeglundInnebandyTränarprogrammet
Henny HolmlundTriathlonLärarprogrammet
Caroline LundgrenLängdskidorCivilekonomprogrammet inriktning service management
Emma SjölanderLängdskidorSjukgymnastprogrammet
Jennifer StenlundInnebandyPersonalvetarprogrammet
Josefine LoobBasketMedie- och kommunikationsprogrammet strategisk inriktning
Amanda KarlssonBasketTandteknikerprogrammet
Jessica NilssonBasketFöretagsekonomi
Sofia LindbergLängdskidorBiomedicinanalytiker
Elin ByströmInnebandyIdrottsvetenskapliga programmet
Anna K MaliwanLängdskidor, skidskytteBiomedicinanalytiker
Klara JonssonGymnastikArkitektprogrammet
Evelina LundquistLängdskidorKost vid träning
Therése BoströmFotbollCivilekonomprogrammet
Pontus ErikssonInnebandyCivilingenjör energiteknik
Hannes AnderssonBadmintonTränarprogrammet
Johanna BlomqvistInnebandyArbetsterapeutprogrammet
Johanna VerwijstKanotLäkarprogrammet
Anna TroijeFriidrott 100m häckSjukgymnastprogrammet
Jonatan A CederFriidrottCivilingenjörsprogrammet teknisk datavetenskap
Tove LundbergBoxningCivilingenjörsprogrammet teknisk fysik
Natalie McneilInnebandyFörskollärarprogrammet
Sara WilhelmssonInnebandyIntroduktionskurs i psykologi
Linn JonssonFriidrott släggaRöntgensjuksköterska
Odain RoseFriidrottTurism och destination
Troels ÖstergaardLängdskidorCivilekonomprogrammet med internationell inriktning
Pontus JonssonArmbrytningSjukgymnastprogrammet
Anton MörlingInnebandyCivilekonomprogrammet
Caroline DeutgenInnebandyCivilingenjörsprogrammet industriell ekonomi
Elina RönnqvistStyrkelyftSjuksköterskeprogrammet
Moa BoströmInnebandyArbetsterapeutprogrammet
Amanda DahlinInnebandyCivilingenjörsprogrammet Interaktion och design
Veronica EngströmInnebandySocionomprogrammet
Per FrostSkidorientering, MTBOMedieproducentprogrammet
Anton ForsbergFriidrott, häckCivilingenjörsprogrammet Interaktion och design
Emelie StrandFotbollJuristprogrammet
Ronja NilssonSimningIdrottsvetenskapliga programmet
Emil LandinBowlingIdrottsvetenskapliga programmet
Tommy KarlssonFäktningKandidatprogrammet för biologi/geovetenskap
Linus BabarBasketbollCivilingenjörsprogrammet bioteknik
Sofie LundmarkRally/kartläsareProgrammet för medie- och kommunikationsvetenskap strategisk inriktning
Egal SalemanBasketbollSocial- och idrottspsykologi
Sofia GunnarssonLängdskidorSjukgymnastprogrammet
Maths EfvendalTränare FotbollGymnasielärarprogrammet
Josefin WänglundCurlingCivilingenjörsprogrammet
Yar ShakelyBeachvolleybollIntroduktionskurs i psykologi
Linda AnderssonKarateSjuksköterskeprogrammet
Daniel BäckströmFotbollNationalekonomi
Maria CarlsénCurlingTurismprogrammet
Eleonore LarssonFriidrott, spjutMobbning i lärandemiljöer II och socialpedagogik
Kaisa RankiFotbollÄmneslärarprogrammet
Ellen SandbergBeachvolleybollTränarprogrammet
Dillan IsmailFotbollLäkarprogrammet
Kristin HylanderOrienteringSocionomprogrammet
Frida KarlssonFotbollSjuksköterskeprogrammet
Viktor KnutssonLandsvägscyklingCivilingenjörsprogrammet teknisk fysik
Caroline AnderssonLängdskidorSjukgymnastprogrammet
Ida BentzerInnebandyKurser i masterprogrammet
Ellen RingqvistInnebandySocionomprogrammet
Sofia BjörkbackaMountainbikeorienteringSjukgymnastprogrammet
Magnus JohanssonInnebandyHögskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Jakob ThorvaldssonFriidrott, höjdhoppFristående kurser i matematik och ellära


Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion