Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2011/2012

Det finns också möjlighet att studera inom ramen för Friidrottens prestations center, Elitskidcentrum samt Orienteringens utvecklingscentrum. Gemensamt för dessa satsningar är att antagen student vid Umeå universitetet även måste få FPC-, ESC- och OUC-status från respektive förbund. Kvalgränserna för detta fastställes av förbunden.

Namn Idrott Studerar
Helena Jansson Orientering Läkarprogrammet
Carl-Johan Unckelstam Segling (matchracing) Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Helena Gustafsson Inlines (hastighetsåkning) Läkarprogrammet
Stina Viktorsson Curling Kognitionsvetenskapliga programmet
Riva Oliveira Beachvolleyboll Service managementprogrammet
Klas Nilsson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Anna Forss Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Johanna Hallberg Orientering Sjukgymnastprogrammet
Sandra Berggren Fotboll Lärarprogrammet
Emma Ragnarsson Innebandy Friståendekurser
Emelie Becker Fotboll Civilekonomprogrammet
Robert Åkerblom-Andersson Längdskidor Tillämpad elektronik
Kristina Nordebo Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
My Westberg Badminton Idrottsvetenskapliga programmet
Johannes Ivarsson Badminton Civilingenjörsprogrammet inriktning teknisk fysik
Joel Sjölander Orientering, skidorientering Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Carolina Jönsson Fotboll Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Marcus Ottosson Längdskidor Biomedicinprogrammet
Elin Vedin Orientering, Skidorientering Sjukgymnastprogrammet
Elin Berglund Downhill och fourcross (cykel) Personalvetarprogrammet
Peter Sundelin Innebandy, IBK Dalen, SSL Lärarprogrammet, fritidshem
Marie Eriksson Långdistanslöpning Idrottsvetenskapliga programmet med inrikning mot idrottsmedicin och coaching
Anna Rosenkvist Softboll Idrottsvetenskapliga programmet
Sofia Lindwall Handboll Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Björn Huitfeldt Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Anders Rågfeldt Beachvolleyboll Högskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Elisabeth Nyström Längdskidor Civilekonomprogrammet
Karl Dahlgren Ju-Jutsu Läkarprogrammet
Johan Samuelsson Innebandy, IBK Dalen, SSL Lärarprogrammet
Stina Sellin Längdskidor Arbetsterapeutprogrammet
Hanna Strömberg Luftgevärsskytte Sjukgymnastprogrammet
Sebastian Wass Längdskidor Lärarprogrammet
Joel Bodén Friidrott Lärarprogramemt
Anna Svärsudd Fotboll Lärarprogrammet
John-Edvard Bengtsson Basket Sjukgymnastprogrammet
Fredrik Björnander Thaiboxning Lärarprogrammet
Anna Renström Innebandy Juristprogrammet
Emmelie Konradsson Fotboll Civilingenjörsprogrammet
Tobias Lustig Löpning Samhällsplanerarprogrammet
Marielle Sikström Fotboll Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Gustav Nordström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Linn Sömskar Längdskidor Fristående kurser
Erik Silfver Ländgskidor Högskoleingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Linnéa Hedlund Längdskidor Fristående kurser
Johanna Tholerud Skidorientering Läkarprogrammet
Kim Lundström Innebandy, IBK Dalen, SSL Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Malin Marklund Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Christian Spoerry Skidorientering Biomedicinprogrammet
André Brännström Friidrott Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Alexandra Olofsson Längdskidor Civilekonomprogrammet, Service Management
Magdalena Mattes Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet
Fredrik Lindström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i Energiteknik
Isabelle Eriksson Friidrott Fristående kurser
Andreas Forsberg Längdskidor Civilingenjörsprogrammet, öppen ingång
Robin Rohlén Friidrott, medel- distans löpning 800 m Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi
Isak Grimholm Backhoppning Högskoleingenjörsprogrammet i Maskinteknik
Sandra Larsson Innebandy, IBK Dalen, elitserien Lärarprogrammet
Anton Södergren Längdskidor Fristående kurser
Petter Alm Thaiboxning Idrottsvetenskapliga programmet inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Johan Airijoki Snowboard Personalvetarprogrammet
Martin Isaksson Längdskidor Läkarprogrammet
Johan Eriksson Orientering Personalvetarprogrammet
Jens Hulgaard Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemi
Johanna Lundström Basket Fristående kurser
Linnea Ivarsson Innebandy, IBK Dalen, elitserien Fristående kurser
Anton Ermling Innebandy, IBK Dalen, SSL Lärarprogrammet
Elin Hardeland Simning Socionomprogrammet
Gunnar Brandén Badminton Pol-Mag programmet
Jenny Persson Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Isabell Larsson Innebandy, IBK Dalen, elitserien Sociologiprogrammet
Peter Löfgren Innebandy, IBK Dalen, SSL Sjukgymnastprogrammet
Valeria Tiourina Karate Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Robert Svensson Bordtennis Fristående kurser
Carl Magnusson Skidorientering Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Mia Eriksson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Erik Blomgren Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i Industriell ekonomi
David Beijmer Skidorintering Sjukgymnastprogrammet
Erik Andersson Beachvolleyboll Läkarprogrammet
Emma Berglund Fotboll Sjuksköterskeprogrammet
Pernilla Nordlund Fotboll Miljö- och hälsoskyddsprogrammet
Jens Andersson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Lisa Hallberg Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i Teknisk Fysik
Josefin Halvarsson Längdskidor Juristprogrammet
Matilda Holmqvist Skidskytte och Längdskidor Civilekonomprogrammet inriktning handel och logistik
Erik Storvall Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Moa Westermark Fotboll Idrottsvetenskapliga programmet
Anna Asplund Innebandy, IBK Dalen, elitserien Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Jennie Holmgren Innebandy, IBK Dalen, elitserien Idrottsvetenskapliga programmet
Anette Bergström Wushu Fristående kurs
Evelina Sjöberg Innebandy Röntgensjuksköterskeprogrammet
Linnéa Eriksson Rehnblom Volleyboll Socionomprogrammet
Simon Waller Skidorientering Civilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Dennis Asplund Snowboard, boardercross Idrottsvetenskapliga programmet
Kristina Lycke Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Maria Nordström Längdskidor Civilekonomprogrammet
Max  Själin Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Sabina Bäck Orientering Idrottsvetenskaplgia programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Beatrice Lindqvist Karate Sjuksköterskeprogrammet
Alexander Håkansson Friidrott, höjdhopp Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Fanny Pekkari Längdskidor Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Sofie Ekberg Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Energiteknik
Emma Sundeling Badminton Civilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Linda Danvind-Malm Längdskidor Fristående kurser
Lina Örnberg Innebandy, IBK Dalen, elitserien Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Filip Hagkvist MMA Psykologprogrammet
Anna Holmgren Orientering Läkarprogrammet
Torsten Kempe Längdskidor Naturvetenskapligt basår
Emilia Lindstedt Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Fanny Hjelm-Rönnlund Fotboll Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Johanna Mann Friidrott Civilekonomprogrammet, Service Management
Johnny Karlsson Friidrott, diskus Civilekonomprogrammet, Service management
Emelie Wibron Innebandy, IKSU, elitserien Civilingenjörsprogrammet i Teknisk fysik
Johan Fahlander Tae kwon do Personalvetarprogrammet
Stina Jakobsson Freestyle, puckelpist Läkarprogrammet
Jakob Jonsson Ishockey Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Viktor Skeppström Ishockey Civilingenjörsprogrammet i Interaktion och Design
Mathias Johansson Friidrott, längdhopp Fristående kurser
Johan Bergman Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i Energiteknik
Lars Lindberg Friidrott, medeldistans, 800 m Civilekonomprogrammet
Fredrik Tegebro Snowboard Fristående kurser
Ali Jasim Fotboll Fristående kurser
Emma Torikka Innebandy, IKSU, elitserien Sociologiprogrammet
Sofia Wahlén Beachvolleyboll Högskoleingenjörsprogrammet i Energiteknik
Robin Abrahamsson Futsal, damlandslaget, tränare Idrottsvetenskapliga programmet
Hanna Appelblad Innebandy, IBF Dalen, div. 1 Sjuksköterskeprogrammet
Per Frost MTB Orientering Programmet för Medie och kommunikation
Malin Jonsson Basket, Umeå comets Kandidatprogrammet i miljö- och hälskoskydd
Anna-Karin Barchéus Friidrott, löpning, häck Lärarprogrammet
Markus Johansson Friidrott, löpning Civilingenjörsprogrammet i Industriell ekonomi
Angelica Lilja Friidrott, löpning Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Jesper Nyström Längdskidor Civilingenjörsprogrammet i Teknisk datavetenskap
Anna-Maria Roubert Orientering Sjukgymnastprogrammet
Sanna Rönnlund Orientering Sjukgymnastprogrammet
Ann-Sofie Karlsson Orientering Sjukgymnastprogrammet
Samuel Andersson Orientering Tandläkarprogrammet
Isak Lundgren Orientering Tekniskt naturvetenskapligt basår
Therese Andersson Längdskidor IVP - inriktning idrottsmedicin och coaching
Tobias Nilsson Längdskidor Tekniskt naturvetenskapligt basår
Elin Landström Fotboll, Umeå IK Civilekonomprogrammet
Sofie Andersson Innebandy, IBK Dalen Psykologprogrammet
Caroline Stattin Innebandy, IBK Dalen Tekniskt naturvetenskapligt basår
Richard Burland Längdskidor Tekniskt naturvetenskapligt basår
Johanna Boström Badminton, IFK Umeå Arkitektprogrammet
Torbjörn Reuterdahl Sandström Kanot Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning idrottsmedicin
David Johansson Cykling Civilingenjörsprogrammet i Teknisk datavetenskap
Maria Niemelä Fotboll, Umeå södra FF Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning idrottsmedicin
Joakim Persson Längdskidåkning Idrottsvetenskapliga programmet
Linus Öberg Längdskidåkning Civilingenjörsprogrammet i Teknisk datavetenskap
Johan Hård Friidrott, 400 m Idrottsvetenskapliga programmet
Amanda Nordin Innebandy, Umeå City IBK, div. 1 Civilekonomprogrammet med inriktning handel och logistik
Ida Bentzer Innebandy, Umeå City IBK, div. 1 Sjukgymnastprogrammet
Josefin Olsson Thaiboxning, Renyi Umeå Sjukgymnastprogrammet
Karl-Johan Lundström Ishockey Björklöven Naturvetenskapligt basår
Mikael Persson- Riis Ishockey Björklöven Idrottsvetenskapliga programmet
Mikael Gren Friidrott, 800 m Sjukgymnastprogrammet
Eva Langrange skridsko/inlines Läkarprogrammet
Christina Lövald Hellberg Längdskidåkning (orientering, skid-Ol) Arkitektprogrammet
Jens Persson Ishockey Björklöven Läkarprogrammet
Arvid Elffors Längdskidåkning Civilekonomprogrammet
Marika Sundin Längdskidåkning Civilingenjörsprogrammet - öppen ingång
Ambjörn Holmkvist Kendo Idrottsvetenskapliga programmet
Jonas Sundell Orientering, skidorientering Idrottsvetenskapliga programmet inriktning idrottsmedicin
Jorge Arancibia Fuentes Fotboll UFC Ämneslärarprogrammet idrott/spanska
Linda Lundberg Längdskidåkning Juridikprogrammet
Louisa Turtorn Innebandy, IBK Dalen elitserien Civilekonomprogrammet med internationell inriktning
Frida Gran Innebandy, Umeå City IBK, div. 1 Idrottsvetenskapliga programmet
Malin Strömberg Innebandy, Umeå City IBK, div. 1 Lärarprogrammet
Sandra Jonasdotter Hästhoppning Civilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Isabelle Lilja Innebandy, IKSU, elitserien Civilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Linus Babar Basket Civilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Carolin Andersson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Markus Leijon Längdskidor Kandidatprogrammet i industridesign
Sanne Nygren Beachvolleyboll, Challenger IKSU Socionomprogrammet
Maria Arvidsson Orientering Läkarprogrammet
Malin Johansson Friidrott, slägga Civilekonomprogrammet
Emma Hellberg Innebandy, IKSU, elitserien Lärarprogrammet
Emelie Nordlinder Innebandy, IBK Dalen, elitserien Civilingenjörsprogrammet i Bioteknik
Nina Sorsa Innebandy, IKSU ungdom, div. 1 Systemvetenskapliga programmet med inriktning mot design, interaktion och innovation
Jessica Hugosson-Wallgren Innebandy, IKSU ungdom, div. 1 Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik
Karen Farnes Innebandy, IKSU, elitserien Master i datavetenskap
Linnea Jonsson Innebandy, IKSU, elitserien Socionomprogrammet
Erik Lundström Fotboll, Umeå FC Företagsekonomi B
Hampus Wallgren Fotboll, Umeå FC Civilekonomprogrammet
David Michel-Häggström MMA, Renyi Fightcamp Psykologprogrammet
Dag Stridh Orientering Läkarprogrammet
Viktoria Antell Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Johanna Andreasson Innebandy, Umeå city IBK, div 1 Spanska i praktiken, tandem: tyska-svenska
Arvid Alm Jujustu Kandidatprogrammet för biologi och geovetenskap
Karolina Edin Innebandy, Umeå city IBK, div 1 Sjuksköterskeprogrammet
Jenny Ermling Sjukgymnast/ledare, Innebandy, IBK-dalen Sjukgymnastprogrammet
Cecilia Thomasson Mountainbike-orientering Läkarprogrammet
Josefina Vikberg Skidalpinism Sjuksköterskeprogrammet
Rasmus Larsson Innebandy, Thorengruppen, Allsvenskan Ämneslärarprogrammet idrott/tyska
Lisa Sundberg Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet i interaktion och design
Linus Boström Ishockey, Björklöven Ämneslärarprogrammet
John Sanderberg Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Anton Byström Innebandy, Umeå City IBK Lärarprogrammet
Johan Bernmark Innebandy, Umeå City IBK Arkitektprogrammet
André Haglund Paddling Tandläkarprogrammet
Jonas Emanuelsson Badminton, IFK Umeå Tandläkarprogrammet
Jimmy Borg Golf International business program
Isa Håkansson Brottning Arkitektprogrammet
Sandra Bertilsson Brottning Läkarprogrammet
Per Storgärd Brottning Energiteknik
Sara Storgärd Brottning Civilingenjörsprogrammet Industriell ekonomi
Linn Koistinen Brottning Läkarprogrammet
Emelie Nilsson Ridsport/hoppning Civilekonomprogrammet


Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion