Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2010/2011

I Umeå kan den som antagits till studier vid Umeå universitet och som lever upp till universitetets definition av elitidrottare studera med elitidrottsavtal.

Det finns också möjlighet att studera inom ramen för Friidrottens prestations center, Elitskidcentrum samt Orienteringens utvecklingscentrum. Gemensamt för dessa satsningar är att antagen student vid Umeå universitetet även måste få FPC-, ESC- och OUC-status från respektive förbund. Kvalgränserna för detta fastställes av förbunden.

Namn Idrott Studerar
Helena Jansson Orientering Läkarprogrammet
Carl-Johan Unckelstam Segling (matchracing) Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Helena Gustafsson Inlines (hastighetsåkning) Läkarprogrammet
Anna Boberg Friidrott, spjut Sjukgymnastprogrammet
Stina Viktorsson Curling Kognitionsvetenskapliga programmet
Mattias Fager Friidrott, 800 m Idrottsvetenskapliga programmet inriktning idrottsmedicin och coaching
Martin Norberg Kanotpolo (landslagstränare) Lärarprogrammet ingång idrott & hälsa
Anna-Lotta Norberg Alpint Lärarprogrammet ingång idrott & hälsa
Riva Oliveira Beachvolleyboll Service managementprogrammet
Klas Nilsson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Anna Forss Fotboll Sjukgymnastprogrammet
Johanna Hallberg Orientering Sjukgymnastprogrammet
Sandra Berggren Fotboll Lärarprogrammet
Emma Ragnarsson Innebandy Friståendekurser
Stina Nilsson Friidrott, tresteg Sjukgymnastprogrammet
Malin Alfredsson Innebandy Lärarprogrammet
Emelie Becker Fotboll Civilekonomprogrammet
Robert Åkerblom-Andersson Längdskidor Tillämpad elektronik
Kristina Nordebo Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
My Westberg Badminton Idrottsvetenskapliga programmet
Johannes Ivarsson Badminton Civilingenjörsutbildning inriktning teknisk fysik
Joel Sjölander Orientering, skidorientering Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Carolina Jönsson Fotboll Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Marcus Ottosson Längdskidor Biomedicinprogrammet
Elin Vedin Orientering, Skidorientering Sjukgymnastprogrammet
Elin Berglund Downhill och fourcross (cykel) Personalvetarprogrammet
Peter Sundelin Innebandy Lärarprogrammet, fritidshem
Marie Eriksson Långdistanslöpning Idrottsvetenskapliga programmet med inrikning mot idrottsmedicin och coaching
Anna Rosenkvist Softboll Idrottsvetenskapliga programmet
Oskar Lindholm Kendo Läkarprogrammet
Björn Huitfeldt Beachvolleyboll Sjukgymnastprogrammet
Markus Karlberg Innebandy Sjukgymnastprogrammet
Anders Rågfeldt Beachvolleyboll Högskoleingenjörsutbildning inriktning Maskinteknik
Elisabeth Nyström Längdskidor Civilekonomprogrammet
Mikael Zingmark Innebandy Civilingenjörsutbildning inriktning interaktion & design
Karl Dahlgren Ju-Jutsu Läkarprogrammet
Mattias Brunström Tresteg Läkarprogrammet
Madeleine Edlund Fotboll Socionomprogrammet
Johan Samuelsson Innebandy Lärarprogrammet
Stina Sellin Längdskidor Arbetsterapeutprogrammet
Hanna Strömberg Luftgevärsskytte Sjukgymnastprogrammet
Sebastian Wass Längdskidor Lärarprogrammet
Joel Bodén Friidrott Lärarprogramemt
Anna Svärsudd Fotboll Lärarprogrammet
John-Edvard Bengtsson Basket Sjukgymnastprogrammet
Fredrik Björnander Thaiboxning Lärarprogrammet
Anna Renström Innebandy Juristprogrammet
Emmelie Konradsson Fotboll Civilingenjörsprogrammet
Namita Andersson Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Maija Saari Fotboll Fristående kurser
Tobias Lustig Löpning Samhällsplanerarprogrammet
Malin Eriksson Innebandy Lärarprogrammet
Marielle Sikström Fotboll Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Gustav Nordström Längdskidor Civilingenjörsutbildningen inriktning industriell ekonomi
Linn Sömskar Längdskidor Fristående kurser
Erik Silfver Ländgskidor Högskoleingengörsprogrammet inriktning energiteknik
Linnéa Hedlund Längdskidor Fristående kurser
Adam Johansson Friidrott Miljö- och hälsoskyddsprogrammet
Johanna Tholerud Skidorientering Läkarprogrammet
Kim Lundström Innebandy Civilingenjörsutbildningen inriktning industriell ekonomi
Malin Marklund Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Sebastian Håkansson Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Christian Spoerry Skidorientering Biomedicinprogrammet
André Brännström Friidrott Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Alexandra Olofsson Längdskidor Civilekonomprogrammet, Service Management
Malin Pettersson Innebandy Sjuksköterskeprogrammet
Magdalena Mattes Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet
Fredrik Lindström Längdskidor Civilingenjörsutbildningen inriktning Energiteknik
Isabelle Eriksson Friidrott Fristående kurser
Andreas Forsberg Längdskidor Civilingenjörsutbildningen, öppen ingång
Johnny Ulinder Friidrott, Tiokamp Psykologprogrammet
Sandra Eriksson Innebandy Civilingenjörsutbildning inriktning Teknisk Fysik
Robin Rohlén Friidrott, medel- distans löpning 800 m Civilingenjörsutbildning inriktning industriell ekonomi
Isak Grimholm Backhoppning Högskoleingenjörsutbildning inriktning maskinteknik
Erik Lindberg Friidrott, längdhoppning Kandidatprogrammet i datavetenskap
Sandra Larsson Innebandy Lärarprogrammet
Anton Södergren Längdskidor Fristående kurser
Petter Alm Thaiboxning Idrottsvetenskapliga programmet inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Johan Airijoki Snowboard Personalvetarprogrammet
Martin Isaksson Längdskidor Läkarprogrammet
Johan Eriksson Orientering Personalvetarprogrammet
Jens Hulgaard Längdskidor Civilingenjörsutbildningen inriktning teknisk kemi
Malin Linde Volleyboll Sjukgymnastprogrammet
Johanna Lundström Basket Fristående kurser
Linnea Ivarsson Innebandy Fristående kurser
Anton Ermling Innebandy Lärarprogrammet
Elin Hardeland Simning Socionomprogrammet
Gunnar Brandén Badminton Pol-Mag programmet
Jenny Persson Beachvolleyboll Socionomprogrammet
Isabell Larsson Innebandy Sociologiprogrammet
Peter Löfgren Innebandy Sjukgymnastprogrammet
Valeria Tiourina Karate Psykologprogrammet med inriktning mot idrott
Robert Svensson Bordtennis Fristående kurser
Carl Magnusson Skidorientering Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Mia Eriksson Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Erik Blomgren Skidorientering Civilingenjörsutbildningen inriktning Industriell ekonomi
David Beijmer Skidorintering Sjukgymnastprogrammet
Hanna Pettersson Fotboll Fristående kurser
Erik Andersson Beachvolleyboll Läkarprogrammet
Emma Berglund Fotboll Fristående kurser
Pernilla Nordlund Fotboll Miljö- och hälsoskyddsprogrammet
Jens Andersson Längdskidor Högskoleingenjörsprogrammet i Byggteknik
Lisa Hallberg Längdskidor Civilingenjörsutbildning inriktning Teknisk Fysik
Josefin Halvarsson Längdskidor Juristprogrammet
Matilda Holmqvist Skidskytte och Längdskidor Civilekonomprogrammet inriktning handel och logistik
Erik Storvall Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Emilia Eliasson Längdskidor Lärarutbildningen ingång idrott och hälsa
Anna Nyström Längdskidor Civilekonomprogrammet
Moa Westermark Fotboll Idrottsvetenskapliga programmet
Anna Asplund Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Jennie Holmgren Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet
Anette Bergström Wushu Fristående kurs
Evelina Sjöberg Innebandy Röntgensjuksköterska
Emma Eriksson Konståkning Civilingenjörsutbildningen inriktning  teknisk kemi
Linnéa Eriksson Rehnblom Volleyboll Socionomprogrammet
Simon Waller Skidorientering Civilingenjörsutbildning inriktning Teknisk Fysik
Dennis Asplund Snowboard, boardercross Idrottsvetenskapliga programmet
Anton Mörling Innebandy Civilekonomprogrammet
Kristina Lycke Längdskidor Sjukgymnastprogrammet
Madeleine Malmborg Basket Tandläkarprogrammet
Maria Nordström Längdskidor Civilekonomprogrammet
Max  Själin Längdskidor Civilingenjörsprogrammet inriktning teknisk fysik
Sabina Bäck Orientering Idrottsvetenskaplgia programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Beatrice Lindqvist Karate Sjuksköterskeprogrammet
Alexander Håkansson Friidrott, höjdhopp Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Fanny Pekkari Längdskidor Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Sofie Ekberg Längdskidor Högskoleingenjörsutbildning inriktning energiteknik
Emma Sundeling Badminton Civilingenjörsutbildning inriktning teknisk fysik
Linda Danvind-Malm Längdskidor Fristående kurser
Lina Örnberg Innebandy Högskoleingenjörsutbildning i byggteknik
Filip Hagkvist MMA Psykologprogrammet
Anna Holmgren Orientering Läkarprogrammet
Torsten Kempe Längdskidor Naturvetenskapligt basår
Emilia Lindstedt Längdskidor Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Fanny Hjelm-Rönnlund Fotboll Lärarprogrammet ingång idrott och hälsa
Johanna Mann Friidrott Civilekonomprogrammet, Service Management
Johnny Karlsson Friidrott, diskus Civilekonomprogrammet  Service management
Emelie Wibron Innebandy Civilingenjörsutbildning inriktning teknisk fysik
Johan Fahlander Tae kwon do Personalvetarprogrammet
Lisa Larsen Längdskidor Fristående kurser
Matilda Bergström Innebandy Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching
Stina Jakobsson Freestyle, puckelpist Läkarprogrammet
Jakob Jonsson Ishockey Högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik
Viktor Skeppström Ishockey Civilingenjörsprogrammet inriktning Interaktion och Design
Mathias Johansson Friidrott, längdhopp Fristående kurser
Johan Bergman Beachvolleyboll Civilingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Lars Lindberg Friidrott, medeldistans, 800 m Civilekonomprogrammet
Fredrik Tegebro Snowboard Fristående kurser
Ali Jasim Fotboll Fristående kurser
Emma Torikka Innebandy Sociologiprogrammet
Sofia Wahlén Beachvolleyboll Högskoleingenjörsprogrammet inriktning energiteknik
Robin Abrahamsson Futsal, damlandslaget, tränare Idrottsvetenskapliga programmet
Henrik Sennström Fotboll Friståendekurser i företagsekonomi
Hanna Appelblad Innebandy

Sjuksköterskeprogrammet


Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion