Till umu.se

Elitidrottsstudenter vid Umeå universitet 2009/2010

I Umeå kan den som antagits till studier vid Umeå universitet och som lever upp till universitetets definition av elitidrottare studera med elitidrottsavtal.

Det finns också möjlighet att studera inom ramen för Friidrottens prestations center, Elitskidcentrum samt Orienteringens utvecklingscentrum. Gemensamt för dessa satsningar är att antagen student vid Umeå universitetet även måste få FPC-, ESC- och OUC-status från respektive förbund. Kvalgränserna för detta fastställes av förbunden.

Orienteringens utvecklingscentrum

Helena Jansson

Läkarutbildningen

Orientering

Meriter: Världsmästare

Karin Persson, Hagaby

Industridesign.

Orientering

Meriter:

Anna Holmgren, IFK Umeå.

Läkarprogrammet

Orientering

Meriter:

Johanna Hallberg, Umeå OK.

Sjukgymnastprogrammet.

Orientering

Meriter:

Sabina Bäck, IF Femman (Finland).

 Idrottsvetenskapliga programmet.

Orinetring

Meriter:

Johan Eriksson, Gävle OK.

 Personalvetarprogrammet.

Orientering

Meriter:

Simon Waller, OK Vargen.

 Civilingenjörsprogrammet.

Orientering

Meriter:

Elin Vedin, Sundsvalls OK.

Sjukgymnastprogrammet.

Orientering, Skidorientering

Meriter:

Gustav Nordström, Gävle OK.

 Civilingenjörsprogrammet.

Orientering, Skidorientering

Meriter:

Friidrottens prestationscenter

Joel Boden

Lärarutbildningen

Medeldistans, Hälle IF

Meriter:

Robin Rohlén

Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi

Medeldistans, IFK Umeå

Meriter: Skol-VM 2006, U-VM 2007, J-VM 2008, J-EM 2009, juniorlandskamper och Finnkampen 2008.

Johnny Karlsson

Civilekonomiprogrammet Service och Management

Diskus, IFK Strömsund

Meriter:

Elitskidcentrum

Mia Eriksson

´Sjukgymnastprogrammet

Längdskidor

Meriter: JVM silver i stafett 05/06, JVM 5:a 5 km F, 05/06, JVM 6:a Sprint k 05/06, 9:a Världscup, Düsseldorf 07/08

Robert Åkerblom-Andersson

Meriter:

Fredrik Lindström

Civilingenjörsprogrammet, Energiteknik

Längdskidor, Lycksele IF

Meriter:

Erik Silfver

Högskoleingenjörsprogrammet Energiteknik

Längdskidor, Burträsk SK

Meriter: 9:a JSM 2009, 8:a JSM 2007

Anton Södergren

Meriter:

Markus Ottosson

Meriter:

Gustav Nordström

Civilingenjör industriell ekonomi

Längdskidor, orientering, skidorientering, Gävle SK, Gävle OK

Meriter: Längdskidor: JSM-guld sprint, JSM-silver sprint och DP. Skidorientering: JVM-silver sprint, JVM-brons medeldistans. Orientering: Guld O-ringen H16.

Sebastian Backlund

Meriter:

Klas Nilsson

Meriter:

Linn Sömskar

Miljö och hälsoskyddsprogrammet, Vt - 2011 Fristående kurser - Engelska

Längdskidor, IFK Umeå

Meriter:Nordisk juniorlandskamp -07, Ungdoms OS -07, JVM -09, tre pallplaceringar JSM, Vattenfallcup total 3:a -07 samt -09.

Kristina Nordebo

Meriter:

Linneá Hedlund

Företagsekonomi A53

Längdskidor, Hägersta GF

Meriter: 10:a JSM Sprint 2009, 11:a JSM Dubbeljakt 2009

Magdalena Mattes

Idrottsvetenskapliga programmet

Längdskidor, Edsbyns SK

Meriter:

Andreas Forsberg

Civilingenjörsprogrammet

Längskidor, Röbäcks SK

Meriter: 3: sprint J-cup Bruksvallarna -05/06, 8:a sprint J-cup Hallby, 9:a sprint JSM Kalix, 6:a sprint Gällivare J-cup -06/07, 1:a sprint J-cup Idre, 10:a 10 km F J-cup Ljusdal, 28:a sprint SM Luleå, 26:a sprint SM Borlänge.

Elin Vedin

Skidorientering

Meriter:

Jens Hulgaard

Civilingenjörsprogrammet i teknisk kemi

Längskidor

Meriter: JVM -08, -09. Ungdoms OS, Danska mesterskapen, 15: resp 17:e plats i Sveriges J-cup, 7:a Fjälltopploppet junior

Studerande med elitidrottsavtal

Filip Hagkvist

Psykologprogrammet Kull Ht - 2008

Mixed Martial Arts - Renyi fightcamp

Meriter: 2 matcher i SSL

Torsten Kempe

Naturvetenskapligt basår

Längdskidåkning - Tynderö IK

Meriter: JSM Lagsilver med Tynderö IK

Anna Holmgren

Läkarprogrammet Kull Ht - 2007

Orientering - IFK Umeå elitnivå

Meriter: Orientering - 10:a JSM 2003, 1:a O-ringen D18L. Norrlandsmästerskap. Skidorientering - 6:a JVM sprint, 3:a VM stafett

Karin Persson

Kandidatprogram - Industridesign Kull - Ht - 2008

Orientering - Hagaby GoIF

Meriter:JVM 4:a i staffett 2008, Natt - SM seger 2007, USM 2006 - Seger individuellt och stafett.

Johanna Mann

Civilekonomprogrammet - Service Management

Friidrott

Meriter:

Fanny Hjelm

Idrottslärarprogrammet

Fotboll: Umeå IK

Meriter:

Evelina Sjöberg

Röntgensjuksköterskeprogrammet

Innebandy, IKSU, Elitserien

Meriter: Länslaget 2 år

Emma Eriksson

Civilingenjör - Teknisk kemi

Konståkning - Umeå IK

Meriter:

Maria Nordström

Civilekonomprogrammet - Kull Ht- 2010

Längdskidåkning - Camp Södergren SC, Orientering IFK Mora OK

Meriter: 17:e Vattenfall Cup 5 km. 2009, 1:a Skejtvasan D17-18, 2009

Linnéa Erilsson Rehnblom

Socionomprogrammet

IKSU Volleyboll

Meriter: Kval till Ungdoms SM, Final Four VT 2009

David Bejmer

Sjukgymnastprogrammet

Skidorientering, orientering

Meriter: Deltagit ett antal ggr. på JVM, i skid-O. med varierande resultatframgångar.

Simon Waller

Civilingenjörsprogrammet - Teknisk fysik

Skidorientering och Orientering/OK Vargen samt Längdåkning

Skidorientering: Två SM - medaljer, ungdom och junior. Deltagare JVM 2009. Orientering: SM-final 7 ggr. Längdåkning: Lagsilver JSM 2008 10 km fritt

Dennis Asplund

Idrottsvetarprogrammet

Snowboard, specifikt boardercross. Nationallt tävlande (Högsta Div.)

Meriter: SM

Anette Bergström

Wushu/Renyi

Meriter:

Erik Andersson

Läkarprogrammet

Beachvolley, IKSU Beach

Meriter: 5:a på SM, Svensk Tourspelare sen 2008

Pernilla Nordlund

Programmet för Miljö - och Hälsoskydd

Fotboll, Umeå IK - Damallsvenskan

Meriter: Ca 30 st. ungdomslandskamper

Emma Berglund

Pedagogik A

Fotboll, Umeå IK - Damallsvenskan

Meriter: 3 SM - guld, 2 Champions League silver, F-19 samt U23 landskamper

Hanna Pettersson

Statsvetenskap A

Fotboll, Umeå IK - Damallsvenskan

Meriter: SM-guld - Inomhus, U23 landskamper

Josefin Halvarsson

Juristprogrammet

Längdskidåkning, Bodens skidklubb

Meriter: Juniorlandskamp i Estland, 2008

Anna Nystedt

Civilekonomprogrammet

Längdskidor, Stockviks SF

Meriter: 6:a Vattenfall cup Åsarna 10 km F, 2008

Sabina Bäck

Idrottsvetenskapliga programmet med inriktning mot idrottsmedicin och coaching

Orientering, IF Femman, nationell nivå

Meriter: 2009: 6:e FM - Natt, 8:e FM - Sprint, 1:a FSOM - lång m.m.

Matilda Holmqvist

Civilekonomprogrammet med inriktning mot handel och logistik, kull Ht-2010

Skidskytte och längdskidor, K41F och IFK Arvidsjaur skidor

Meriter: 3 JSM guld. Deltagit vid Junior - VM 2008 och 2010, Ungdoms - OS 2007.

Beatrice Lindqvist

Sjuksköterskeprogrammet

Karate (stil shotokan)

Meriter: VM-silver seniorlag kumite (fight)

Max Själin

Civilingenjör - Teknisk fysik

Storumans IK skidor

Meriter: 8:a - Skejtvasan 2:a DM

Madeleine Malmbom

Tandläkarprogrammet

Basket, Umeå Comets

Meriter:

Carl-Johan Uckelstam

Psykologprogrammet

Segling

Meriter:

Helena Gustafsson

Läkarprogrammet

Inlines

Meriter:

Frida Eriksson

IVP-programmet

Innebandy

Meriter:

Anna Boberg

Sjukgymnastprogrammet

Friidrott/spjut Sävedalens IF

Meriter:

Fanny Pekkari

Idrottslärarutbildningen

Längdskidor

Meriter: JVM - Tyskland 2010 , JSM Brons 2008. SM-Brons stafett 2008

Stina Viktorsson

Kognitionsvetenskapliga programmet

Curling

Meriter:

Mattias Fager

IVP-programmet

Friidrott, 800 m

Meriter:

Marie Jonsson

Sjukgymnastprogrammet

Längdskidor

Meriter:

Anna-Lotta Norberg

Lärarprogrammet ingån idrott och hälsa

Alpint

Meriter:

Caroline Sigefeldt

Läkarprogrammet

Basket, Umeå Comets

Meriter:

Riva Oliveira

Service management programmet

Beachvolleyboll

Meriter:

Johan Eriksson

Personalvetarprogrammet

Orientering, Gävle OK

Meriter: 2: JSM sprint 2005, 5:a JSM lång 2005, Seger i deltävling juniorcup 2005, 5:a totalt juniorcupen 2005, 5:a SM stafett 2007

Jenny Persson

Socionomprogrammet

Beachvolley

Meriter:

Anna Forss

Sjukgymnastprogrammet

Fotboll, Umeå Södra FF

Meriter:

Johan Königsson

Högskoleingenjör, byggteknik

Innebandy SSK div 1

Meriter:

Johanna Hallberg

Sjukgymnastutbildningen

Orienteringen, IFK Moras OK

Meriter:

Sandra Berggren

Lärarprogrammet

Fotboll, Sunnanå SK

Meriter: Sunnanå SK A-lag

Emma Ragnarsson

Sjukgymnastutbildningen

Innebandy

Meriter:

Stina Nilsson

Sjukgymnastutbildningen

Friidrott/ Tresteg

Meriter:

Malin Alfredsson

Lärare, grundskolans tidigare år

Innebandy, IKSU

Meriter:

Maria Wennerström

Fastighetsmäklarprogrammet

Curling, Skellefteå Curling klubb

Meriter:

Emelie Becker

Civilekonomprogrammet

Fotboll, Umeå Södra FF

Meriter:

Isabell Larsson

Sociologiprogrammet

Innebandy ÖIB

Meriter: Elitserien Innebandy

My Westerberg

IVP-programmet

Badminton, IFK Umeå

Meriter:

Johannes Ivarsson

Civilingenjör

Badminton, IFK Umeå

Meriter:

Joel Sjölander

IVP-programmet

Orientering, skidorientering

Meriter:

Caroline Jönsson

Psykologprogrammet med inriktning mot idrott

Fotboll, Umeå IK

Meriter:

Elin Vedin

Sjukgymnastprogrammet

Orientering, Skidorientering

Meriter:

Elin Berglund

Personalvetarprogrammet

Downhill och foutcross

Meriter:

Peter Sundelin

Lärarprogrammet, fritidspedagog

Innebandy, IBK Dalen

Meriter:

Lina Örnberg

högskoleingenjör - Byggteknik

Innebandy - IBK Dalen

Meriter: F15 SM-silver

Marie Eriksson

IVP-programmet inriktning idrottsmedicin

Långdistanslöpning, Tvåråselets AIF

Meriter:

Anna Rosenkvist

IVP-programmet

Softboll, KFUM Norrköping

Meriter:

Oskar Lindholm

Läkarprogrammet

Kendo, Umeå kendoklubb

Meriter:

Sofia Lindwall

Psykologprogrammet

Handboll, Härnösands HK

Meriter:

Björn Huitfeldt

Sjukgymnastprogrammet

Beachvolleyboll, IKSU Beach

Markus Karlsberg

Sjukgymnastprogrammet

Innebandy, Ersboda SK

Meriter:

Andreas Rågfeldt

Högskoleingenjör, Byggteknik

Beachvolleyboll, IKSU Beach

Meriter:

Elisabeth Nyström

Civilekonomprogrammet

Längdskidor, IFK Umeå

Meriter:

Robert Svensson

Ledarskapsmetodik

Bordtennis

Meriter: 4 ungdoms SM-guld, 1 guld Europa topp 12 juniorer, 1 lagbrons ungdoms EM, 2 SM-guld lag, 3 SM-brons, 3 SM-guld dubbel, 1 EM-brons dubbel.

Mikael Zingmark

Civilingenjör, Interaktion och design

Innebandy, Umeå City

Meriter:

Karl Dahlgren

Läkarprogrammet

Ju-jutsu, IKSU

Meriter

Mattias Brunström

Läkarprogramet

Friidrott, Tresteg  IF Göta

Meriter:

Madeleine Edlund

Socionomprogrammet

Fotboll, UIK

Meriter:

Johan Samulesson

Lärarprogrammet, tidigare årskurser

Innebandy, IBK Dalen

Stina Sellin

Arbetsterapeutprogrammet

Längdskidor, Husum SK

Meriter: Handikapplandslaget

Hanna Strömberg

Sjukgymnastprogrammet

Luftgevärsskytte, Ramselefors skytteförening

Meriter:

Sebastian Wass

Lärarprogrammet

Längdskidor, Falu IF

Meriter:

Anna Svärdsudd

Lärarprogrammet

Fotboll, Umeå Södra FF

Meriter:

Maja Nilsson

Lärarprogrammet

Kendo, Umeå Kendo klubb

Meriter:

Karolina Westberg

Lärarprogrammet, historia 2

Fotboll, UIK

Meriter:

Johan-Edvard Bengtsson

Sjukgymnastprogrammet

Basket, Umeå Virtus

Meriter:

Johanna Nyström

IVP-programmet, inriktning friskvård- hälsa

Fotboll, Mariehem SK

Meriter:

Fredrik Björnander

Lärarprogrammet

Thaiboxning, Renyi Umeå

Meriter:

Jessika Olovsson

Arbetsterapeutprogrammet

Fotboll, Mariehem SK

Meriter:

Annelie Persson

Arbetsterapeutprogrammet

Umeå Ryttarförening

Meriter:

Anna Renström

Juristprogrammet

Innebandy, Örnsköldsviks Innebandy

Meriter:

Emelie Fredriksson

Sjuksköterskeprogrammet

Fotboll, Mariehem SK

Meriter:

Emmelie Konradsson

Civilingenjörsprogrammet

Fotboll, UIK

Meriter:

Namita Andersson

Sjuksköterskeprogrammet

Innebandy, IKSU

Meriter:

Sofie Ekberg

Högskoleingenjör - Energiteknik

Längdskidor

Meriter: 2 USM - Silver, 1 JSM - Silver, 2 JSM brons, 15:e plats JVM.

Maija Saari

Företagsekonomi B53

Fotboll, UIK

Meriter: 33 landskamper. 3 SM-guld (Fínland)

Filip Hagkvist

Psykologprogrammet

MMA

Meriter: 2 matcher SSL 

Hanne Englund

Lärarprogrammet, förskola

Fotboll, Mariehems SK

Meriter:

Malin Eriksson

Lärarprogrammet, förskola

Innebandy, IKSU

Meriter: 13 A-landskamper, SM-guld, Europa Cup guld

Marielle Sikström

Lärarprogrammet ingång idrott/hälsa

Fotboll, Mariehems SK

Meritet:

Rasmus Axman

Hockey, Björklöven

Meriter: JSM-guld Brynäs IF

Adam Johansson

Miljö och hälsoskydd

Friidrott - längdhopp, tresteg Skellefteå AIK

Meriter: 4: a Junior SM, Deltagit i Ungdoms SM, Skol SM, , Barnentskampen

Malin Pettersson

Sjuksköterskeprogrammet

Innebandy, Sävar IBF

Meriter:

Malin Marklund

Sjuksköterskeprogrammet

Innebandy, IBK Dalen

Meriter: J-SM brons -03, J-SM guld 2006.

Johanna Tholerud

Läkarprogrammet

Skidorientering Övertorneå IF

Meriter: 2009: SM-guld längddistans, SM-silver medeldistans, SM-brons sprint, 2:a sammanlagt i Lapin Lumirastit, 20:e Sprint Nordiska mästerskapen,

Christian Spoerry

Biomedicin

Skidorientering, längdskidorientering IFK Mora OK

Meriter:3:a SkidO-VM stafett 2007, 11: skid-VM sprint 2008, 11:a SkidO-VM medeldistans 2008, 3:a skidO-SM sprint 2008, 2 x 4:a Schweiska juniormästerkapen längdskidåkning 2005.

André Brännström

Idrottsvetenskapliga programmet

Friidrott, Skellefteå AIK Friidrott

Meriter: Distrikstrekord Västerbotten på 100 m 10.83, Skol-SM 2:a och 3:a, 5:a JSM

Alexandra Olofsson

Civilekonom, Service management

Längdskidor, Hallstahammars skid och friidrottsklubb

Meriter:

Kim Lundström

Civilingenjösprogrammet, Industriell ekonomi

Innebandy, IBK Dalen

Meriter: J-SM guld med RIG, Guld Chech Open

Sebastian Håkansson

Idrottsvetenskapliga programmet

Innebandy IBK Dalen

Meriter: IBK Dalens A-lag

Tobias Lustig

Samhällsplanerarprogrammet

Löpning, Jukkasjärvi IF

Meriter: 10 000m 31,31, 3000 m 8,36

Isabelle Eriksson

Företagsekonomi A1

Friidrott, Lidingö Friidrott

Meriter: 6:a inomhus 400 m 57,54, Senior SM -09, 8:a finalist 400 m h 61,44, Senior SM -09 utomhus

Isak Grimholm

Högskoleingenjör Maskinteknik

Backhoppning, IF Friska Viljor

Meriter: SM guld stor och liten backe, Svenskt rekord 207,5 meter planka. 3 pallplaceringar i Coc varav en vinst. 15 WC strater

Sandra Eriksson

Civilingenjör i Teknisk fysik

Innebandy Umeå City IBK

Meriter:

Johnny Ulinder

Psykologprogrammet

Friidrott, tiokamp Ume Friidrott

Meriter: JSM silver 400 m,  JSM brons 900 m, JNM guld,  silver och brons

Erik Lindberg

Kandidatprogrammet i datavetenskap

Friidrott - längd, Haparanda SKT

Meriter: Skol SM silver, 2 st JSM silver inomhus

Sandra Larsson

Lärarprogrammet, tidigare år

Innebandy IBK Dalen

Meriter: Elitserien Innebandy

Anton Södergren

Företagsekonomi A

Längdskidåkning, Skellefteå SK

Meriter: 11:a Intersport cup sprint Skellefteå -08, 2:a DM Järvsöby 15 km -08

Johan Airijoki

Personalvetarprogrammet

Snowboard Niilivara IS

Meriter: 7:a halfpipe och Big Jump SM 2008, 1:a halfpipe SM 2001, 2:a halfpipe SM 2002, 7:a WC halfpipe Whistler Canada, 1:a Black Bear Open Björkliden 2008, 2:a Slopen Open Kiruna, 1:a Style Pelikan flyget Riksgränsen 2009.

Martin Isaksson

Läkarprogrammet

Längdskidåkning

Meriter: 3:a Ungdoms SM, 3:a Junior SM, Uttagen till WC sprint i Göteborg, 53:a i Vasaloppet (tid 4.05) 8:a i totala Svenska sprintcupen

Malin Linde

Sjukgymnastprogrammet

Volleyboll samt Beachvolleyboll

Meriter: 13:e Beachvolley SM -09, 40:e plats Sverigerankingen 2010.

Johanna Lindström

Designkomminikation 1

Basket KFUM Umeå Comets

Meriter: Damligan med Umeå Comets

Valeria Tiorina

Psykologprogrammet med inriktning mot idrott

Karate Umeå Shotokan

Meriter:

Linnea Ivarsson

Freds- och konfliktsstudier A

Innebandy

Meriter: Elitseriespel med IBK Dalen, SMg-guld för 15 åringar,

Anton Ermling

Lärare Idrott/Hälsa

Innebandy IBK Dalen

Meriter: Superligan, Student VM-guld, Student VM-silver

Elin Hardeland

 Socionom programmet

Umeå Simsällskap

Meriter: JSM guld 4x50 m fritt JSM silver 4x50 m fritt

Gunnar Brandén

Pol Mag programmet

Badminton, IFK Umeå

Meriter:

Hanna Emet

Arbetsterapiprogrammet

Fotboll, Umeå Södra FF

Meriter:Landskamper

Peter Löfgren

Sjukgymnastprogrammet

Innebandy, IBK Dalen

Meriter: Guld Chezh Open 2009, Superligan

Emma Sundling

Teknisk fysisk

Badminton Elitserien

Meriter:

Alexander Håkansson

Idrottsmedicin

Friidrott, Umedalens IF

Meriter: USM - brons p17 och p19

Linda Danvind-Malm

Introduktion till psykologi 15 hp

IFK Umeå skidor (längd)

Meriter: SM 09/10

Erik Blomgren

Civilingenjör - Industriell ekonomi (kull H10)

Skidorientering, orientering, längdskidåkning, Stora Tuna OK, IK, SK

Meriter: Skidorientering: JVM-Guld - stafett, 2 JSM guld

Carl Magnusson

Högskoleingenjör - Byggteknik (Kull H10)

Skidorientering, längdskidor, orientering, IFK Mora

Meriter: Utvecklingslandslag, Skidorientering. Ett antal SM-medaljer som junior.

Adrian Bergström

Högskoleingenjör - Byggteknik

Längdskidor, Strömnäs GIF

Meriter:

Jens Andersson

Högskoleingenjör - Byggteknik

Längdskidor, Kalix Skidklubb

Meriter: JSM-guld

Moa Vestermark

Idrottsvetenskapliga programmet - Kull Ht 2010

Fotboll, Umeå Södra FF

Meriter: Umeå Södra FF:s damlag, Västerbottens läns lag, en F15 landskamp och en U19 landskamp.

 Anton Mörling

Civ. ek. Kull Ht 2010

Innebandy - Sandåkerns SK

Meriter: Har spelat i allsvenskan och Div I

Kristina Lycke

Sjukgymnastprogrammet

Längdskidor, Malungs IF Skidor

Meriter: 2004, USM - guld stafett, 2005, 2006 USM-brons, 2008 JSM 9:a dubbeljakt, 2010 JSM 10:a sprint

Emelie Forsberg

Miljö - och hälsoskyddsprogrammet

Skidalpinism UKHK

Meriter: Vertex fjällmaraton 2009, 1:a, 1:a dam Skidalpina cuptävlingar

Jennie Holmgren

Idrottsvetenskapliga programmet

Innebandy - IBK Dalen, Elitserien

Meriter: 2 st JSM - guld, 1 silver och 1 brons i distriktslags SM

Anna Asplund

Sjukgymnastprogrammet

Innebandy, IBK Dalen

Meriter: Kvalade upp i elitserien med Skellefteå IBIF

Eric Storvall

Idrottsvetenskap med inriktning på coaching och idrottsmedicin

Längdåkning - IK Kronan

Meriter: Medaljör - Finska mästerskapen

Lisa Hallberg

Civilingenjör - Teknisk fysik (Kull H10)

Längdskidåkning, Sundbybergs IK

Meriter: JSM silver - stafett 2009

Johan Fahlander

Personalvetarprogrammet

Tae kwon do, Ham kae Kwan elitnivå, Nim Yong tkd, Örnsköldsvik

Meriter:

Emelie Wibron

Civilingenjörsprogrammet - Teknisk fysik Kull HT-2010

Innebandy IKSU - Elitserien

Meriter: VM-guld

Matilda Bergström

IVP - Idrottsmedicin T4 - Kull HT2009

IBK Dalen div 1 (Innebandy), Moderförening: Kolmården Animals

Meriter: Distriktslags SM med Östergötland

Lisa Larsen

Linjär algebra, Energi och Miljö, Tyska A

Skidor, Sundbybergs IK

Meriter: JVM silver

Tränare/Ledare

Marcus Stenvall

Civilingengörsprogrammet i industriell ekonomi

IKSU Innebandy, Lagledare

Meriter: SM-guld, Europacup-guld, Europacup-silver

Martin Norberg

Kanotpolo

Lärarprogrammet, ingång idrott och hälsa

Meriter: Landslagstränare


Sidansvarig: Idrottshögskolan

Utskriftsversion